Голова Національного банку Кирило Шевченко попередив про посилення дисбалансів в економіці та підвищення ризиків виникнення девальваційно-інфляційної спіралі. Він написав статтю в ZN.ua, в якій назвав п'ять проблем, що накопичилися за три місяці війни та потребують негайного вирішення.
1. Низькі відсоткові ставки, які менші за інфляцію.
2. Неконкурентоспроможність українських виробників через зниження податків на імпорт.
3. Тінізація економіки через валютні обмеження.
4. Емісія гривні для фінансування бюджету.
5. Замкнене коло в бюджеті: зниження податкової бази – втрата довіри до гривні – неможливість боргового фінансування бюджету в гривні.
Шевченко вважає, що вихід з цієї ситуації ще є.
Першим кроком має стати відновлення податків на імпорт та запровадження додаткового імпортного збору на некритичні категорії імпорту.
Наступний крок – підвищення ставок на гривневі облігації внутрішньої позики до рівня інфляції, тобто 17-20%.
Далі потрібно вивести з валютного ринку великих покупців держсектору.
"І лише після цього – поступовий перехід до плавання обмінного курсу, який має коливатися в обидва боки. А вже за цим має слідувати поступове скасування валютних обмежень", – заявив Шевченко.
Він додав, що не зайвими будуть і кредитні кошти МВФ, тому варто почати переговори про нову програму з Фондом.
Шевченко пише, що економічна політика України зараз на роздоріжжі, вихід з якого насправді один: повернення до ринкових засад управління фінансово-економічною системою.
Якщо спробувати зберегти поточний формат, проблеми нікуди не дінуться, інфляційно-девальваційну спіраль однаково треба буде гальмувати, але зміни доведеться робити вже в гірших умовах, а тому вони будуть болючішими.
Андрей Водяный
e-finance.com.ua