• Main Page / Головна
  • Newsline / СТРІЧКА НОВИН
  • Archive / АРХІВ
  • Contacts / Контакти
  • RSS feed
  • This online newspaper has been in publication since September 9, 2005
  • Дефіцит нового житла: чого очікувати покупцям первинної нерухомості
    2022-06-13 09:15:58

    На початку червня Нацбанк підвищив облікову ставку з 10% до 25%. Який вплив матиме стрімке підвищення облікової ставки під час війни на будівництва та можливості українців придбати житло в кредит, а також чи зможуть забудовники закінчити проєкти, розпочаті до війни – в матеріалі РБК-Україна Realty.

    Нас очікує дефіцит нового житла
    Зупинка будівельних робіт, велика кількість знищених будинків, міграційні процеси, зростання вартості будівельних матеріалів та дефіцит робочої сили – суттєві фактори, які призведуть до скорочення обсягів будівництва в країні. Вже у 2023 році Україна стикнеться з дефіцитом готового житла. Такий прогноз дає Володимир Семенцов, керуючий партнер компанії INSPI Development.

    Збільшення облікової ставки НБУ до 25% фактично унеможливлює розвиток будь-яких, навіть гіпотетичних, програм з кредитування не лише забудовників, а й потенційних покупців житла.

    За його словами, у другій половині 2022 року платоспроможний попит навряд чи суттєво зросте. В умовах відсутності кредитування це може негативно позначитися на планах забудовників. Зіткнувшись з дефіцитом коштів, вони будуть змушені призупинити левову частку своїх проєктів, концентруючи максимальні зусилля на завершенні майже готових об’єктів.

    Отже в зоні ризику банкрутства можуть опинитися не лише невеликі компанії, що будували переважно за кошти, отримані з продажів, а й великі системні забудовники.

    Що заважає будувати житло
    "Наразі можна говорити, що первинний ринок знаходиться в стадії "хірургічного" перезавантаження. "Старого” ринку вже більше не існує", – висловив думку Володимир Семенцов.

    Основні фактори, що спричинили зміни на первинному ринку:

    відсутність покупців-інвесторів, готових вкладати кошти в недобудований об’єкт (через складнощі з бізнесом, необхідністю жити поза межами країни та притримання наявних ресурсів до закінчення війни);
    дефіцит будівельних матеріалів та відсутність налагоджених нових логістичних ланцюжків;
    брак власних коштів девелоперів для повноцінного зведення ЖК, неможливість залучення банківських кредитів та ускладнений пошук співінвесторів в об'єктах, готовністю понад 40%, в яких реалізовано вже понад 40-50% квартир;
    дефіцит кваліфікованих кадрів та робочої сили;
    непрогнозованість війни – відсутність гарантій безпеки і перспектив завершення не лише активних бойових дій, а й ракетних обстрілів;
    важка економічна ситуація в країні та висока реальна інфляція.
    Як війна впливає на ціни у новобудовах
    З урахуванням цих факторів, зараз фактично неможливо скласти об’єктивну ціну квадратного метру. Адже ціни на будматеріали, за даними девелоперів, з березня по травень зросли в середньому на 15-20% і в подальші місяці вони можуть збільшитися ще як мінімум на 10%. Зростання вартості будівельних матеріалів на 15-20% додає до вартості кв.м в середньому від 5% до 10%.

    "Розуміємо, що в середньому зведення житлового комплексу триває до 2-х років і прибуток зазвичай розраховується на етапі планування ЖК. Фактично, більшість девелоперів опинилися в "пастці невизначеності", що робить вкладання коштів на етапі будівництва досить ризикованим", – вважає експерт.

    Наслідки війни фактично змусять девелоперів поступово відмовитися від продажу квартир на етапі будівництва, натомість всі зусилля спрямувати на залучення достатнього фінансування, дотримання термінів будівництва та пошуку нових форм інвестування.

    ЛЕСЯ ПАНЧЕНКО

    Інф. rbc.ua

    e-finance.com.ua

    Увага!!! При передруку матеріалів з E-FINANCE.COM.UA активне посилання (не закрите в теги noindex або nofollow, а саме відкрите!!!) на портал "Фінансові новини E-FINANCE.COM.UA" обов'язкове.

    WARNING! When reprinting materials from E-FINANCE.COM.UA, it is mandatory to include an active link (not closed in noindex or nofollow tags) to the portal "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" that remains open.

    WARNUNG!!! Beim Nachdruck von Materialien von E-FINANCE.COM.UA ist ein aktiver Link (nicht geschlossen in Noindex- oder Nofollow-Tags, sondern offen!!!) zum Portal „Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA“ obligatorisch.

    OSTRZEZENIE!!! Podczas przedrukowywania materialow z E-FINANCE.COM.UA, aktywny link (nie zamkniety w tagach noindex lub nofollow, ale raczej otwarty!!!) do portalu "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" jest obowiazkowy.

    Внимание!!! При перепечатке материалов с E-FINANCE.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Финансовые новости E-FINANCE.COM.UA" обязательна.

    E-FINANCE.COM.UA
    E-mail: info@e-finance.com.ua

    © E-FINANCE.COM.UA. Усі права захищені. При використанні інформації в електронному вигляді активне посилання на e-finance.com.ua є обов'язковим. Думки авторів можуть збігатися з позицією редакції. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Права на інформацію належать e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Alle Rechte vorbehalten.
    Bei der Nutzung von Informationen in elektronischer Form ist ein aktiver Hyperlink zu e-finance.com.ua erforderlich. Die Meinungen der Autoren stimmen möglicherweise nicht mit der redaktionellen Haltung überein. Für den Inhalt der Anzeigen ist der Werbetreibende verantwortlich. Die Informationsrechte liegen bei e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. All rights reserved.
    When utilizing information in electronic format, an active hyperlink to e-finance.com.ua is required. The opinions of the authors may not align with the editorial stance. The advertiser is responsible for the content of advertisements. Information rights belong to e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Podczas korzystania z informacji w formacie elektronicznym wymagane jest aktywne hiperłącze do e-finance.com.ua. Opinie autorów mogą nie pokrywać się ze stanowiskiem redakcji. Za treść ogłoszeń odpowiada reklamodawca. Prawa informacyjne należą do e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Все права защищены.
    При использовании информации в электронном формате активная гиперссылка на e-finance.com.ua обязательна. Мнения авторов могут не совпадать с позицией редакции. Рекламодатель несет ответственность за содержание рекламных объявлений. Права на информацию принадлежат e-finance.com.ua.