• Main Page / Головна
  • Newsline / СТРІЧКА НОВИН
  • Archive / АРХІВ
  • Contacts / Контакти
  • RSS feed
  • This online newspaper has been in publication since September 9, 2005
  • Робота під час війни: експертка розповіла про стан ринку праці в Україні
    2022-10-19 17:30:10

    Під час війни ринок праці повторює тенденцію, яка існувала під час пандемії, але все ж таки з певною відмінністю. У період ковіду ринок був ізольований лише 2 місяці, що дозволило йому швидко поновитися. Окрім того, зараз значно впливає ситуація на полі бою, яку складно спрогнозувати. Про це в коментарі УНН розповіла HR-експертка Тетяна Пашкіна.

    Цитата

    «Глобально ринок змінився вкрай мало. Найбільш затребуваними є більш універсальні фахівці, такі як, наприклад, фахівці з продажів. Так само, як і раніше, не вистачає працівників на виробництві, іде активний пошук фахівців у сфері послуг. Усе це має коригувальні дії, адже, у зв’язку із обставинами, ринок скоротився. Та сама сфера послуг стала меншою, з логістикою є певні проблеми, а турагенції відчайдушно намагаються вижити. Наразі повторюється ковідний тренд, але з великою поправкою на те, що під час пандемії ринок штучно був ізольований на 2 місяці, а після ковіду пішов різкий ріст. Відповідно, ринок швидко поновився, зарплата почала підніматися», – розповіла Пашкіна.

    Деталі

    На відміну від періоду пандемії, війна вже 8 місяців тисне на ринок праці, через що підприємства отримують постійні збитки. Експертка наразі ділить роботодавців на два типи. Перший – ті, хто шукає способи продовжувати бізнес: намагається переїхати до безпечніших районів, перепрофілюватися чи відкрити нові напрямки, залучати інвестиції. Другий тип – компанії, які неправильно обрахували об’єм ринку та оцінили власні фінансові можливості, через що скорочуються або взагалі припиняють діяльність.

    Ринок наразі залежний від воєнних реалій, і якщо війна буде продовжуватися досить довго, певна частина середнього і малого бізнесу можуть не витримати цього марафону і або підуть з ринку, або стануть на паузу, або перемістяться за кордон, де більш сприятливі умови для розвитку.

    Про вакансії

    «Із найбільш зараз розповсюджених вакансій – менеджери з продажів, продавці-консультанти та фахівці сфери обслуговування. Я орієнтуюся на два найбільші сайти, а вони пропонують вакансії більш універсальні. Бо якщо говорити, наприклад, про ІТ-вакансії, їх, напевно, найменше взагалі. На спеціалізованих картина буде дещо іншою. Офісним робітникам роботу зараз знайти складніше, тому що суто фізично офісів стало менше, компанії змушені переходити на віддалене працевлаштування. Дехто повертається у коворкінг, але це не те», – зазначила Пашкіна.

    Про зарплати

    Щодо заробітної плати, то в гривневому еквіваленті вона не змінилася. Згідно з даними work.ua, то наразі середня зарплата в Україні становить 15 тисяч гривень. Проте, через інфляцію та курс долара у валютному еквіваленті вона значно знизилася в порівнянні з довоєнним періодом.

    «Заробітна плата піднімається, якщо є конкуренція між роботодавцями та працівниками. У нас зараз ринок такий, що роботодавець намагається за менші гроші купити хорошого фахівця. Офіційні дані говорять, що в аграріїв в сезон збільшилася зарплата, також в ІТ вона трохи росте. Оплата праці залежить від того, наскільки терміново потрібен працівник. Якщо дивитися на вакансії продавців-консультантів, то якщо роботодавцю потрібен працівник, який, умовно кажучи, вже з понеділка вийде на роботу, то він за це платить будь-які гроші, щоб не простоював магазин. А якщо у роботодавця є ще троє працівників, то при наймі нового працівника це вже будуть інші гроші. Якщо брати менеджера з продажу, то зараз можуть писати про 20 тисяч. Але якщо раніше оклад такого фахівця був 10 тисяч, а все інше відсоток, то зараз оклад може бути 5-7 тисяч, але більший відсоток від продажів. Тому 20 тисяч отримувати можна, але їх ще треба заробити», – розповіла експертка.

    Окрім того, наразі виникають складнощі з веденням статистики заробітної плати, адже багато роботодавців і до війни платили “чорну” та “сіру” зарплату. А під час війни ці проблеми посилилися, адже бізнес шукає способи вижити.

    «40% податку на заробітну плату не кожен ладен платити. А враховуючи те, що в нас ця система абсолютно непрозора, і ні роботодавець, ні працівник не знають, куди ці кошти направляються, вони не готові платити їх державі. У кризові ситуації спочатку урізають бюджет на навчання, на рекламу, а потім починають думати, як можна зекономити на оплаті праці. Тож збільшується кількість роботодавців, які переводять зарплату в “сірий” формат, а іноді – і в “чорний”, – зазначила Пашкіна.

    Підсумки та прогнози

    Проте експертка вважає, що ринок праці в Україні має все ж позитивну динаміку. На початку лютого сайти вакансій налічували близько 100 тисяч вакансій, у березні – близько 4 тисяч. Наразі ця цифра становить 50 тисяч.

    «Ми перебудувалися, зрозуміли, що і як, затягнули пояси і намагаємося вижити. Але якщо військові дії затянуться, то весняний сезон буде складним», – прогнозує експертка.

    Доповнення

    На початку жовтня в НБУ повідомили, що ринок праці в Україні пожвавився - зокрема, стало менше претендентів на одне робоче місце, кількість вакансій росте.

    Варвара Крат

    Джерело: УНН

    e-finance.com.ua

    Увага!!! При передруку матеріалів з E-FINANCE.COM.UA активне посилання (не закрите в теги noindex або nofollow, а саме відкрите!!!) на портал "Фінансові новини E-FINANCE.COM.UA" обов'язкове.

    WARNING! When reprinting materials from E-FINANCE.COM.UA, it is mandatory to include an active link (not closed in noindex or nofollow tags) to the portal "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" that remains open.

    WARNUNG!!! Beim Nachdruck von Materialien von E-FINANCE.COM.UA ist ein aktiver Link (nicht geschlossen in Noindex- oder Nofollow-Tags, sondern offen!!!) zum Portal „Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA“ obligatorisch.

    OSTRZEZENIE!!! Podczas przedrukowywania materialow z E-FINANCE.COM.UA, aktywny link (nie zamkniety w tagach noindex lub nofollow, ale raczej otwarty!!!) do portalu "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" jest obowiazkowy.

    Внимание!!! При перепечатке материалов с E-FINANCE.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Финансовые новости E-FINANCE.COM.UA" обязательна.

    E-FINANCE.COM.UA
    E-mail: info@e-finance.com.ua

    © E-FINANCE.COM.UA. Усі права захищені. При використанні інформації в електронному вигляді активне посилання на e-finance.com.ua є обов'язковим. Думки авторів можуть збігатися з позицією редакції. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Права на інформацію належать e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Alle Rechte vorbehalten.
    Bei der Nutzung von Informationen in elektronischer Form ist ein aktiver Hyperlink zu e-finance.com.ua erforderlich. Die Meinungen der Autoren stimmen möglicherweise nicht mit der redaktionellen Haltung überein. Für den Inhalt der Anzeigen ist der Werbetreibende verantwortlich. Die Informationsrechte liegen bei e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. All rights reserved.
    When utilizing information in electronic format, an active hyperlink to e-finance.com.ua is required. The opinions of the authors may not align with the editorial stance. The advertiser is responsible for the content of advertisements. Information rights belong to e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Podczas korzystania z informacji w formacie elektronicznym wymagane jest aktywne hiperłącze do e-finance.com.ua. Opinie autorów mogą nie pokrywać się ze stanowiskiem redakcji. Za treść ogłoszeń odpowiada reklamodawca. Prawa informacyjne należą do e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Все права защищены.
    При использовании информации в электронном формате активная гиперссылка на e-finance.com.ua обязательна. Мнения авторов могут не совпадать с позицией редакции. Рекламодатель несет ответственность за содержание рекламных объявлений. Права на информацию принадлежат e-finance.com.ua.