Починаючи з кризи пандемії COVID-19 у 2020 році та до кінця 2022 року, статки 1% найбагатших жителів планети збільшилися на $26 трлн (63% від створеного за цей час глобального ВВП), тоді як решті світу дісталося $16 трлн. Про це йдеться у дослідженні організації Oxfam "Виживання надбагатих", опубліковане у перший день Всесвітнього економічного форуму у Давосі.
За останні два роки статки мільярдерів збільшувалися на $2,7 млрд на день. Кількість та статки мільярдерів подвоїлися за останні десять років, йдеться у звіті.
Багатство мільярдерів зросло у 2022 році завдяки швидкому зростанню прибутку в секторах харчових продуктів та енергії. У дослідженні показано, що 95 продовольчих та енергетичних корпорацій щонайменше подвоїли свій прибуток у 2022 році. Вони отримали $306 млрд додаткового прибутку і виплатили $257 млрд (84%) із цієї суми багатим акціонерам.
Водночас принаймні 1,7 млрд робітників зараз живуть у країнах, де інфляція випереджає заробітну плату, а понад 820 млн осіб — приблизно кожна десята людина на Землі — голодують.
Автори звіту вказують, що десятки країни перебувають на межі банкрутства, а найбідніші країни зараз витрачають учетверо більше на погашення боргів перед багатими кредиторами, ніж на охорону здоров'я. Три чверті урядів світу планують скорочення видатків державного сектору, зокрема на охорону здоров'я та освіту, на $7,8 трлн протягом наступних п'яти років.
В Oxfam вважають, що податок у розмірі до 5% на мультимільйонерів та мільярдерів у всьому світі може зібрати $1,7 трлн на рік, що достатньо, щоб вивести з бідності 2 млрд людей.
Роман Бриль
e-finance.com.ua