• Main Page / Головна
  • Newsline / СТРІЧКА НОВИН
  • Archive / АРХІВ
  • Contacts / Контакти
  • RSS feed
  • This online newspaper has been in publication since September 9, 2005
  • Сільському господарству не вистачає робітників
    2023-06-13 13:40:20

    Конкуренція за працівників змушує роботодавців підіймати зарплатню в агросекторі.

    Про ринок праці аграріїв та будівельників завжди було складно писати – статистики не дуже багато, та й до деяких цифр є питання.

    Наприклад, за даними Держслужби зайнятості кількість зайнятих у сільському господарстві поступається лише сфері торгівлі та ремонту. Одночасно служба констатує, що маємо великий відсоток неформально зайнятих на ринку загалом. І більшість таких зайнятих – так, в агросегменті. Тому, можливо, агросектор має лідерську позицію за кількістю зайнятих. Але цифр, що це підтверджують, немає. І, можливо, через сезонність таких робіт таке лідерство є ситуативним.

    Кількість зайнятого населення за основними ВЕД
    Ще один аргумент на користь лідерства агросфери – попри невелику кількість вакансій на сайтах із працевлаштування, роботи в агробізнесі вистачає. Аналіз 1200 – 1700 агровакансій на сайтах показує, що це пропозиції великих гравців або агенцій із працевлаштування.

    Навіть у Держслужбі зайнятості є 1847 агровакансій, попри досить широку географію невеликих населених пунктів. Але це все одно не весь ринок праці. Тому що поза увагою офіційних джерел залишаються численні групи у соцмережах на кшталт "Моя Любимівка", територіальні та професійні групи у месенджерах, та й просто "сарафанне радіо".

    Звісно, 2022 рік не був вдалим для аграріїв із численних причин. Тут і 30% падіння як рослинництва, так і тваринництва, на 25% менше було засіяно земель. 22% площ під кукурудзою залишились незібраними через фінансову неспроможність окремих компаній зібрати врожай. А також через проблеми з його зберіганням. Лише 61 млн т із загальної кількості 75 млн т сховищ були фізично доступними, бо 14% пошкоджено або зруйновано. 10% розміщено на окупованій Росією території.

    Причиною також є вплив війни напряму. Як повідомили в Державній службі з надзвичайних ситуацій, загалом 174 000 квадратних кілометрів України забруднені залишками російських мін та нерозірваних снарядів. А розміновано лише 70 000 гектарів сільгоспугідь.

    Здавалося б, ринок праці має завмерти та чекати на покращення. Ну, хоча б до 2023 року. Але, на диво, цього не сталося. Активне відновлення галузі почалося з червня 2022 року (1 159 вакансій) і продовжилось до вересня, коли був зафіксований перший рекорд — 1 641 пропозиція роботи.

    Далі була певна стабілізація ситуації – і не сезон, і відключення світла "поставили на паузу" деякі перспективні проєкти. Однак вже у перший місяць 2023 року пропозиції для аграріїв знову активізувалися. У березні 2023 року кількість пропозицій роботи в галузі агро сягнула 2 264 вакансій, що становить понад 80% до лютого 2022 року.

    Найбільше вакансій пропонували в Київській (515 вакансій), Дніпропетровській (209), Львівській (170), Одеській (143), Вінницькій (133) та Черкаській (129) областях.

    Кого нині шукають роботодавці агросфери? Звісно, ми кажемо про вакансії на джобсайтах. Тут багато вакансій для менеджерів із продажу, бухгалтерів, агрономів, ветеринарних лікарів та зоотехніків.

    Шукають комбайнерів, забивачів худоби, трактористів та операторів БПЛА. Мобілізація стимулювала відкриття деяких вакансій. Наприклад, таких як комбайнери або трактористи. Однак, судячи зі звітності Держслужби зайнятості, у січні-квітні 2023 року найбільше безробітних громадян працевлаштовано:

    у сфері торгівлі (19%),
    у переробній промисловості (18%),
    у сільському господарстві (16%).

    Дефіцит кадрів у компаніях
    Але вакансій стає більше, чого не можна сказати про кількість кандидатів. 56% роботодавців уже зазначають, що наймання кандидатів стало довшим. І якщо на офісні вакансії кандидатів не бракує, про саме аграрні вакансії цього не скажеш. Ветеринарний лікар, слюсар, ремонтник, електрик, технолог, зоотехнік — менш як 5 відгуків на вакансію на місяць.

    Окрім спеціалізації, яка впливає на швидкість та якість рекрутингу, існує ще й географічна складова: найбільша конкуренція шукачів спостерігається у Київській, Харківській, Волинській, Одеській та Вінницькій областях. Там вакансії можна закрити швидше. Найменша конкуренція шукачів у Чернівецькій, Закарпатській та Кіровоградській областях.

    Враховуючи швидкість відновлення ринку праці в більш безпечних західних регіонах, кількість компаній, що переїхали зі сходу, стає зрозумілим, чому пошук кандидатів у західних областях більш проблематичний, ніж на сході.

    Відновлення ринку праці в агрогалузі
    Конкуренція за кандидатів і за фахівців примушує роботодавців переглядати заробітні плати та суттєво підвищувати їх найбільш конкурентним посадам:

    Найбільший приріст зарплат по посадам
    Слід зазначити, що згідно з іншою аналітикою сайту work.ua в категорії "Сільське господарство, Агробізнес" медіанна зарплата у грудні 2022 року щодо січня 2022 року зросла найбільше – з 16 150 грн до 20 000 грн або на 23, 84%.

    Тому зарплатнею тракториста у 50 000 гривень вже нікого не здивуєш. Такі пропозиції не поодинокі на ринку. Та й комбайнеру пропонують і 70 000 грн, і 80 000 грн. І це зарплатня від українських роботодавців. Про зарплатню європейських фермерів годі й казати. Механізатору в Уганді пропонують до 100 000 грн, працівнику в грибну теплицю в Англії – до 130 000 грн, а робітнику на ферми Англії, Ірландії або Шотландії – до 95 000 грн.

    Тому нам лишається констатувати, що ринок праці в сегменті агробізнесу досить жвавий, потребує фахівців різних категорій у різних містах та областях України і не тільки.

    Конкуренція за працівників змушує роботодавців підіймати зарплатню та поновлювати соцпакети, залучати молодих фахівців та власним коштом їх довчати, себто продовжувати тренди мирного ринку праці.

    Тетяна Пашкіна

    ЛIГАБiзнесIнформ

    e-finance.com.ua

    Увага!!! При передруку матеріалів з E-FINANCE.COM.UA активне посилання (не закрите в теги noindex або nofollow, а саме відкрите!!!) на портал "Фінансові новини E-FINANCE.COM.UA" обов'язкове.

    WARNING! When reprinting materials from E-FINANCE.COM.UA, it is mandatory to include an active link (not closed in noindex or nofollow tags) to the portal "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" that remains open.

    WARNUNG!!! Beim Nachdruck von Materialien von E-FINANCE.COM.UA ist ein aktiver Link (nicht geschlossen in Noindex- oder Nofollow-Tags, sondern offen!!!) zum Portal „Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA“ obligatorisch.

    OSTRZEZENIE!!! Podczas przedrukowywania materialow z E-FINANCE.COM.UA, aktywny link (nie zamkniety w tagach noindex lub nofollow, ale raczej otwarty!!!) do portalu "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" jest obowiazkowy.

    Внимание!!! При перепечатке материалов с E-FINANCE.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Финансовые новости E-FINANCE.COM.UA" обязательна.

    E-FINANCE.COM.UA
    E-mail: info@e-finance.com.ua

    © E-FINANCE.COM.UA. Усі права захищені. При використанні інформації в електронному вигляді активне посилання на e-finance.com.ua є обов'язковим. Думки авторів можуть збігатися з позицією редакції. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Права на інформацію належать e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Alle Rechte vorbehalten.
    Bei der Nutzung von Informationen in elektronischer Form ist ein aktiver Hyperlink zu e-finance.com.ua erforderlich. Die Meinungen der Autoren stimmen möglicherweise nicht mit der redaktionellen Haltung überein. Für den Inhalt der Anzeigen ist der Werbetreibende verantwortlich. Die Informationsrechte liegen bei e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. All rights reserved.
    When utilizing information in electronic format, an active hyperlink to e-finance.com.ua is required. The opinions of the authors may not align with the editorial stance. The advertiser is responsible for the content of advertisements. Information rights belong to e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Podczas korzystania z informacji w formacie elektronicznym wymagane jest aktywne hiperłącze do e-finance.com.ua. Opinie autorów mogą nie pokrywać się ze stanowiskiem redakcji. Za treść ogłoszeń odpowiada reklamodawca. Prawa informacyjne należą do e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Все права защищены.
    При использовании информации в электронном формате активная гиперссылка на e-finance.com.ua обязательна. Мнения авторов могут не совпадать с позицией редакции. Рекламодатель несет ответственность за содержание рекламных объявлений. Права на информацию принадлежат e-finance.com.ua.