Нагодувати родину борщем чи картопляним пюре взимку домогосподаркам Черкащини обійдеться вдвічі дорожче, ніж минулого року. Причини подорожчання картоплі, моркви та буряків журналістам пояснювали 23 листопада на засіданні Черкаського прес-клубу реформ представники Проекту аграрного маркетингу в Черкаській області.
Як розповів регіональний координатор Проекту аграрного маркетингу в Черкаській області Володимир Васецький, цьогоріч у північних та західних районах України виростили на 20% менше картоплі. Оскільки саме ці регіони і наповнюють картопляний ринок країни, нестача картоплі відразу позначилася на цінах, які наразі сягають 2 грн. за кілограм на оптовому ринку. За словами Володимира Васецького, уже в найближчі місяці картопля подорожчає в 4-5 разів.
Як зазначають у Черкаському прес-клубі, порівняно з листопадом минулого року, ціни на плодоовочеву продукцію наразі зросли майже удвічі: від 0,79 до 1,8 грн. — на картоплю, від 0,61 до 1,8 грн. — на капусту, від 0,91 до 1,5 грн. — на буряк.
За словами Володимира Васецького, сьогодні великі сільгосппідприємства області овочівництвом майже на займаються. Картоплю на 83 тисячах гектарів (із 84 тисяч гектарів, на яких в області загалом вирощується картопля) садить і збирає саме населення. 15 тисяч гектарів під овочі (із 19 тисяч гектарів загалом) так само перебувають у приватних володіннях. Відтак, однією з причин зменшення обсягів вирощування плодоовочевої продукції Володимир Васецький вважає збільшення зарплат та пенсій населення, що стало стимулювати його менше порпатися на городах. Сьогодні черкащани вирощують картоплю переважно для власного столу, не вивозячи її на ринок. Зростання оплати праці у сільському господарстві, зокрема, позначилося і на зростанні собівартості вирощеної с\г продукції (наразі частка оплати праці у собівартості овочів складає від 40 до 66% ).
Іншою причиною подорожчання овочів Володимир Васецький назвав зростання кількості переробних підприємств і збільшення обсягів їх виробництва (черкаські фермери вже реалізували їм майже весь свій цьогорічний урожай).
Ціни ж на капусту, за прогнозами ПАМ, будуть достатньо стабільними. Капусти цьогоріч було зібрано майже як і у минулому році, добре вродили і буряк та цибуля. Однак рівень цін на них взимку все одно буде значно вищим за минулорічні – на 60-100% (капуста), на 50% і більше (буряк та цибуля).
Відносно невисокі ціни цієї зими ПАМ прогнозує на яблука, оскільки ввізне мито на них було зменшено.
Щодо прогнозів на весну, то Володимир Васецький зауважив, що ціни не зростатимуть, але й не падатимуть нижче сьогоднішніх. Овочеві врожаї наступного року, на думку Володимира Васецького, будуть значно більшими: враховуючи нестачі цього сезону, навесні площі під їх висадку автоматично відводитимуть значно більші площі.
Інф. hotline
-
e-finance.com.ua