Українці потроху втрачають довіру до твердості гривні, і все більше звертаються до американського долару. Їх масово скуповують в обмінниках.
Одні аналітики ринку пояснюють цей ажіотаж - традиційним сезонним попитом, інші - політичною нестабільністю в країні, газовими перипетіями та виборами, що наближаються.
Українці скуповують долар. За даними Національного банку, в січні цього року населення придбало валюти на півмільярда більше ніж продало.
Деякі фінансові аналітики заспокоюють та запевняють, що ситуація типова для початку року. Мовляв, українці багато коштів в цей період витрачають на свята та відпочинок. В цьому, зокрема, переконаний Валерій Литвицький. За його словами, Нацбанк може відповісти на будь-який ажіотаж на ринку валют.
Інші фінансисти вважають, що попит на американську валюту пов‘язаний з політичною нестабільністю в країні та газовими проблемами.
Через підвищений попит на долар у січні цього року Нацбаку довелося продати близько мільярда доларів резерву.
За словами експерта Андрія Оністрата, це чимала частка коштів. А, враховуючи передвиборний період, щоб уникнути зайвих соціальних потрясінь та не підвищувати ціну на газ для населення, зайві витрати доведеться покривати з держбюджету. Відтак, аналітики прогнозують можливу гіперінфляцію, девальвацію гривні та економічну кризу.
Андрій Оністрат, фінансовий експерт: «Я в конце прошлого года не рассчитывал, что газовый кризис сильно повлияет на настроение, на добавленный спрос на доллары. Накануне выборов вряд ли кто-то захочет каких-то социальных потрясений поднятием цены на газ. У нас появляется дырка в бюджете. Дырка в бюджете, которая должна как-то закрываться. И есть предпосылки полагать, что если цены на газ не поднимутся для населения, у нас есть вероятность высокая получить к концу года гиперинфляцию и экономический кризис. Боюсь, что Нацбанк начнёт по немножко девальвацию гривны. Если в течении 2-3 недель февраля тенденция не изменится, то Нацбанк будет припускать курс».
Тим часом пересічні українці вже почали перестраховуватися. На всяк випадок.
Тримати готівку в доларах радять і фінансові аналітики. Втім заспокоюють - поки що боятися нічого. Аби не допустити фінансової кризи та приборкати інфляцію, держава може продати одне з найбільших підприємств – типу «Укртелеком» або якийсь держбанк.
Інф. ntn.tv