Реалізація податкового компромісу навряд чи матиме суттєвий бюджетний ефект, проте готовність уряду до амністії капіталу заслуговує позитивної оцінки. Про це йдеться у щотижневому аналітичному віснику Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) «Inside Ukraine».
Викликає певні зауваження ідея поширення дії податкового механізму тільки на ті компанії, що були «змушені» брати участь у податкових схемах «Сім’ї». Податкова амністія повинна охоплювати ширше коло компаній.
Важливим фактором успіху подібних ініціатив є розгортання антикорупційних реформ, а також послідовність і строгість податкових органів у виявленні та покаранні компаній, які ухилялися від сплати податків та не скористалися можливістю податкового компромісу.
Разове ж застосування податкового компромісу не гарантує того, що компанії надалі не використовуватимуть схеми для ухилення від сплати податків. Існування корупційних схем, що дозволяють ухилятися від відповідальності за несплату податків, ставить під сумнів ефективність податкового механізму.
Щоб у компаній надалі з'явився стимул легально сплачувати податки, необхідно спросити їхнє адміністрування, скоротити кількість податків та жорстко карати компанії, які ухиляються від їх сплати.
Довідково: Суть податкового компромісу полягає в тому, що підприємства, які до 1 січня 2014 року занижували своїх податкові зобов'язання та завищували суми бюджетного відшкодування та збитків, будуть звільнені від фінансової, адміністративної та кримінальної відповідальності, якщо нададуть свої уточнені розрахунки податкових зобов'язань і сплатять разовий податок у сумі 15% від загальної суми несплачених податків. Законопроект розрахований на ті підприємства, які були змушені брати участь у тіньових схемах, розроблених представниками близького оточення Віктора Януковича.
Після сплати разового податку не будуть нараховуватися ні штрафні санкції, ні пеня. Однак, протягом 90 календарних днів може відбутися документальна перевірка контролюючого органу. Якщо в цей термін аудит не проведений, усі задекларовані суми вважаються узгодженими. Податковий компроміс вважається досягнутим після сплати бізнесом своїх податкових зобов'язань. Після цього податкові органи вже не зможуть перевіряти ті періоди, за якими платник оприлюднив несплачені податки і сплатив разовий податок.
e-finance.com.ua