• Main Page / Головна
  • Newsline / СТРІЧКА НОВИН
  • Archive / АРХІВ
  • Contacts / Контакти
  • RSS feed
  • This online newspaper has been in publication since September 9, 2005
  • Податкові новини (ДПС у Дніпропетровській області) 26.05.2025
    2025-05-26 17:15:44

    Завжди підтримуватиму всі ініціативи, які допомагатимуть бізнесу, – Руслан Кравченко

    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
    Про роботу бізнесу Чернігівщини, які працюють за кілька кілометрів від ворога, спільні дії та підвищену відповідальність говорили сьогодні Голова ДПС Руслан Кравченко та підприємці Чернігівщини за участі начальника Чернігівської ОВА Вʼячеслава Чауса.
    Це вже 12 регіон, який Руслан Кравченко відвідав спільно з командою ДПС.
    «В області, де щодня чують звуки обстрілів, бізнес виживає не завдяки, а всупереч. У регіоні зареєстровано майже 68 тисяч суб’єктів господарювання. І є тенденція до зростання», – наголосив керівник Служби.
    За його словами, основне, про що говорять підприємці – необхідність запровадження спеціальних економічних умов для стимулювання розвитку бізнесу у прикордонні, який суттєво постраждав та продовжує зазнавати руйнувань від агресора. Йдеться про статус, який враховуватиме постійні ризики, логістичні виклики, втрати майна та персоналу.
    «Завжди підтримуватиму всі ініціативи, які допомагатимуть нашому бізнесу, але без шкоди наповнення бюджету. Крім того, це питання потребує комплексного підходу, щоб запровадити реально дієві механізми», – акцентував Руслан Кравченко.
    Наступне важливе питання – блокування податкових накладних та виведення з категорії ризикових. Робота консультаційних центрів, запроваджена за ініціативи Голови ДПС, вже принесла реальні результати: менше ризикових, більше врахованих таблиць, зрозумілі дорожні карти дій.
    Як сказав один із аграріїв: «Нарешті мені не доводиться щотижня доводити, що у мене є корови, які дають молоко. І це дуже полегшує роботу». Такий фідбек – цінний.
    Руслан Кравченко також підкреслив, що очікує від податкової Чернігівщини ще більш позитивних результатів. Адже необхідно розʼяснювати та допомагати кожному платнику, щоб мати відповідну довіру до ДПС.
    Інформація розміщена на вебпорталі ДПС України за посиланням 


    https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/900297.html

     


    Сергій Лисеюк: Підтримка малого та середнього бізнесу
    є важливою складовою розвитку економіки


    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що ДПС України на вебпорталі за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/900249.html повідомила.
    Заступник Голови ДПС Сергій Лисеюк взяв участь у Восьмому Національному форумі «Відновлення та розвиток МСБ 2025», організованому Торгово-промисловою палатою України.
    Під час заходу представники органів влади, бізнесу, міжнародних організацій та експертного середовища обговорили пріоритети відновлення малого та середнього бізнесу в умовах війни та післявоєнної відбудови.
    «Сьогодні мале і середнє підприємництво забезпечує значну частину валового внутрішнього продукту, стимулює конкуренцію, підвищує конкурентоспроможність і інноваційний потенціал економіки, сприяє розвитку місцевих громад. Також розвинене мале і середнє підприємництво є важливою умовою економічної інтеграції України до Європейського Союзу», – підкреслив Сергій Лисеюк.
    Для підтримки бізнесу в умовах воєнного стану держава запровадила низку податкових преференцій, зокрема:
    - тимчасові звільнення від сплати податків для окремих категорій суб’єктів та операцій, у т. ч. гуманітарної допомоги та міжнародної технічної підтримки;
    - звільнення від відповідальності у разі втрати можливості виконувати податкові обов’язки;
    - мораторій на проведення деяких видів податкових перевірок платників, податковою адресою яких є тимчасово окуповані території та території активних/можливих бойових дій (крім певних винятків) тощо.
    У фокусі обговорення також були практичні питання податкового адміністрування, зокрема функціонування СМКОР та робота податкової з удосконалення системи.
    Як зазначив Сергій Лисеюк, за ініціативи Голови ДПС у територіальних органах служби було створено консультаційні центри для належної комунікації з платниками податків з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Також з метою удосконалення цього механізму ДПС розроблено відповідні пропозиції змін, які направлено на погодження до Міністерства фінансів України.
    Сергій Лисеюк подякував організаторам за актуальний захід та відзначив готовність ДПС до конструктивного діалогу з бізнесом у різних форматах для вирішення актуальних питань, які турбують підприємців.

     


    Українці вже заплатили
    понад 4 мільярди гривень податку на нерухомість


    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
    За перші чотири місяці 2025 року власники нерухомості сплатили 4,32 млрд грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Це на 17,8 % більше, ніж торік. У січні – квітні 2024 року сплатили 3,67 млрд грн.
    Топ-платників:
    - Київ – 911,6 млн грн;
    - Київська область – 434,5 млн грн;
    - Дніпропетровська – 428 млн грн;
    - Львівська – 408,6 млн грн.
    Цей податок сплачують фізичні особи – власники:
    - квартир понад 60 кв. м;
    - будинків понад 120 кв. м;
    - інших різних типів житла, в тому числі їх часток, понад 180 кв. метрів.
    У 2025 році українці сплачують податок за 2024 рік.
    Хочете дізнатися, скільки платити?
    Скористайтеся онлайн-калькулятором на сайті ДПС.
    https://tax.gov.ua/calculator/realty
    Переглянути сформовані податкові повідомлення-рішення можна в Електронному кабінеті за наявності електронного ключа або скориставшись мобільним застосунком «Моя податкова».
    Виявили розбіжності щодо нарахованої суми – зверніться до Центрів обслуговування платників та проведіть звірку. 
    Як розраховується податок, хто звільнений від його сплати, які об’єкти нерухомості не оподатковуються читайте за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/861135.html.
    Більше інформації щодо податку на нерухоме майно – у розділі «Онлайн-навчання»: https://tax.gov.ua/baneryi/onlayn-navchannya/podatok-na-neruhome-mayno.
    Інформація розміщена на вебпорталі ДПС України за посиланням


    https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/900104.html


    Комфорт і людяність: податківці Дніпропетровщини
    про безбар’єрність сервісів та послуг


    Національний тиждень безбар’єрності, який проходить за ініціативою першої леді України Олени Зеленської об’єднує владу і громадськість заради шляхетної мети – підвищення рівня обізнаності громадян про безбар’єрність. Благородна справа поширення культури безбар’єрності через мотивацію до змін та популяризацію рівних можливостей для кожного набуває ще вагомішого сенсу.
    Для безперешкодного надання адміністративних та інших послуг податкова Дніпропетровщини проводить системну роботу, аби кожен міг зручно і комфортно скористатися сервісами служби.
    Фахівці управління податкових сервісів Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) на зустрічі за участі Ольги Волкової, керівниці Центру соціальної адаптації людей з інвалідністю «Океан добра» (Центр «Океан добра») з тими, хто в ньому мешкає, розповіли про уже напрацьований кейс безбар’єрних інструментів.
    Один з найуспішніших і найзатребуваніших на сьогодні сервісів ГУ ДПС – мобільний Центр обслуговування платників (мобільний ЦОП), який функціонує в нашій області з 2020 року. Він є важливим інструментом у безбар’єрному наданні адмінпослуг, консультацій не тільки у віддалених громадах області, а й для осіб з інвалідністю, маломобільних груп населення та інших соціальних груп у будь-якій громаді.
    Можливості мобільного ЦОПу дозволяють податківцям завітати до Центру «Океан добра», де тимчасово перебувають маломобільні люди похилого віку та особи з інвалідністю, евакуйовані з «гарячих точок», для оформлення його підопічним картки платника податку з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (Державний реєстр).
    Окрім того, є можливість надсилати документи для проведення реєстрації, внесення змін або отримання відомостей з Державного реєстру засобами електронного зв’язку. Таке право реалізовано, зокрема, через використання мобільного застосунку ДПС України (ДПС) «Моя податкова» або через сервіс «Електронний кабінет» на сайті ДПС, шляхом формування відповідного запиту із зазначенням всіх необхідних реквізитів та з використанням свого кваліфікованого електронного підпису.
    Інформаційній безбар’єрності приділили особливу увагу, бо незалежно від функціональних чи комунікативних можливостей кожен повинен мати доступ до інформації в різних форматах, користуючись сучасними  технологіями. У ГУ ДПС для безбар’єрного доступу до інформації та обізнаності платників, як з питань законодавства, так і з діяльності податкової служби функціонують субсайт «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області», сторінка у Facebook та YouTube-канал.
    А на головній сторінці вебпорталу ДПС у розділі «Діяльність» в окремому підрозділі «Безбар’єрність»: https://tax.gov.ua/diyalnist-/bezbarernist/ можна ознайомитися з усіма принципами безбар’єрності податкової служби.
    Учасники заходу отримали від фахівців податкової відповіді на свої запитання, а також тематичні друковані матеріали, де є вся інформація про послуги та сервіси служби.
    Безбар’єрність – це норма сучасного світу, частина нашого європейського майбутнього та реальний інструмент розвитку громад і держави. Це простір, в якому кожен має можливість жити, вчитися, працювати і самореалізовуватися. Вікритість і підтримка – це частина безбар’єрного світу.

     

    Безбар’єрна комунікація: податківці на тренінгу навчалися етиці взаємодії та технікам допомоги собі і оточуючим


    Про безбар’єрність і важливість дотримання її принципів та складових говорили сьогодні учасники тренінгу «Безбар’єрна комунікація», організованого у межах Національного тижня безбар’єрності. До заходу долучилися представники органів ДПС, зокрема, працівники ЦОП та підрозділів комунікацій.
    Спікер тренінгу – регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у м. Києві, завідувачка відділенням психологічної реабілітації Київського міського центру реабілітації «Аскольд» Світлана Шпак.
    Вона ознайомила учасників з:
    - видами та принципами безбар’єрності,
    - правилами використання термінології,
    - етикою взаємодії у періоди стресу,
    - методами реагування на різні виклики,
    - особливостями спілкування із людьми з досвідом війни,
    - допомогою дітям у тривожних ситуаціях.
    Отримані знання та навички податківці зможуть використати не лише у спілкуванні з платниками податків, але й в особистому житті. Адже тренінг містив чимало корисної інформації та практичних вправ для підтримки ментального здоров’я та психологічного стану, що дуже важливо у воєнний час.
    Як відзначила заступник Голови Державної податкової служби України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Наталія Калєніченко, однією з ознак розвинутого суспільства є його здатність подбати про всіх і кожного.
    «У суспільстві, яке прагне бути справедливим, сучасним і відкритим – це не просто вимога часу, а показник людяності і поваги. Це – не лише про пандуси і ліфти. Це – про ставлення до інклюзивності, доступності послуг, інформації, можливостей незалежно від фізичних, вікових, мовних чи соціальних особливостей людини», – зазначила Наталія Калєніченко.
    ДПС – активний учасник реалізації таких соціально значимих проєктів та є транспарентною, сучасною та технологічною службою, яка надає якісні та зручні послуги платникам.

     


    Роз’яснювальна робота податкової служби Дніпропетровщини: на заходах з платниками Павлоградського, Синельниківського та Самарівського районів – про важливе і актуальне


    Один з напрямків діяльності податкової служби Дніпропетровщини – інформування представників бізнесу та громадськості про новації і зміни у законодавстві. Ця діяльність податкової реалізовується за допомогою різних форматів спілкування з платниками податків. Такі заходи, як семінари та засідання «круглих столів» дозволяють тематично проінформувати аудиторію про норми податкової сфери. На зазначених заходах також обговорюються проблемні питання підприємців та, за потреби, надаються кваліфіковані консультації.
    Фахівцями Головного управління ДПС у Дніпропетровській області нещодавно проведено семінари з представниками бізнесу Павлоградського та Самарівського районів. У ході діалогу податківці акцентували увагу на питаннях зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
    Також платникам нагадали про застосування РРО/ПРРО під час здійснення розрахункових операцій та про алгоритм оформлення трудових відносин відповідно до законодавства про працю.
    Питання отримання права на податкову знижку – одна з нагальних тем, яка на кожному заході обговорюється окремо.
    На засіданнях «круглих столів», що відбулися з представниками бізнесу Синельниківського та Павлоградського районів, значну увагу приділили Національному тижню безбар’єрності. Зокрема, йшлося про способи надання платникам адміністративних та інших послуг і сервісів ДПС України. Опції і можливості Електронного кабінету та мобільного застосунку «Моя податкова» – у фокусі комунікації. Крім того, податківці нагадали платникам про функціонал сервісу ДПС України «Пульс».
    Учасників заходів ознайомили з принципами Національної стратегії доходів до 2030 року (Стратегія) та зауважили, що для забезпечення економічного зростання нашої країни партнерські відносини між бізнесом і державою важливі та необхідні і податкова служба активно працює у цьому напрямку.
    У процесі спілкування також зазначено, що складовою Стратегії є експериментальний проєкт щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в ДПС України. Цей проєкт запроваджено з метою підвищення рівня добровільного дотримання платниками податкового законодавства. І відкритий діалог з представниками бізнесу на постійній основі сприяє підвищенню свідомості у суб’єктів господарювання щодо сплати податків.
    Сучасні формати комунікацій забезпечують своєчасне доведення податкової інформації до різних категорій платників. Взаємодія з бізнесом і громадськістю суттєво підвищує обізнаність платників у податковій сфері, що зменшує вірогідність порушень під час проведення ними підприємницької діяльності.
    Роботу продовжуємо.

     

    Частина чистого прибутку: надходження до місцевих бюджетів Дніпропетровщини порівняно з минулорічними зросли на понад 61 відсоток


    У січні – квітні поточного року платники частини чистого прибутку поповнили місцеві бюджети Дніпропетровщини на понад 7,5 млн гривень. Як зазначила начальник Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Теодозія Чернецька, надходження збільшились на понад 2,8 млн грн, або на 61,4 відсотки.
    Очільниця обласної податкової подякувала платникам за роботу і своєчасну сплату податкових платежів.
    «Завдяки спільній співпраці ми оптимізували взаємодію з платниками податків за важливими напрямами. Це дозволяє ефективно та вчасно реагувати на потреби бізнесу. І сьогодні бізнес Дніпропетровщини демонструє високий рівень податкової свідомості. Платники регіону з початку року забезпечують позитивну динаміку надходжень до бюджетів», – підкреслила Теодозія Чернецька.

     


    Дніпропетровщина:до місцевих бюджетів від платників рентної плати за користування надрами надійшло понад 9,9 млн гривень


    Впродовж чотирьох місяців 2025 року місцеві бюджети Дніпропетровської області за користування надрами отримали від платників рентної плати понад 9,9 млн гривень.
    Нагадуємо, що комплаєнс-ризики в системі податкового адміністрування – це ризики, що призводять до втрати доходів, у разі якщо платники податків не дотримуються чотирьох основних обов’язків, визначених податковим законодавством: належної реєстрації в податковій системі; своєчасного подання податкової звітності; зазначення повної та достовірної інформації у податковій звітності та своєчасної сплати податкового зобов’язання в установлені терміни


    До загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровщини
    за видобування природного газу надійшло понад 81,1 млн грн рентної плати

    Протягом січня – квітня 2025олку до загального фонду державного бюджету платники Дніпропетровщини спрямували понад 81,1 млн грн рентної плати.
    Звертаємо увагу, що до стратегічних цілей Національної стратегії доходів до 2030 року відноситься, зокрема зміцнення доброчесності та довіри до контролюючих органів через посилення антикорупційних заходів та підвищення прозорості і ефективності процедур управління, а також підвищення рівня дотримання податкового законодавства платниками податків та контролюючими органами.


    До уваги банків, інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей!

    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що наказом Міністерства фінансів України від 03.12.2024 № 618 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з питань обліку рахунків/електронних гаманців платників податків у контролюючих органах», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.12.2024 за № 1945/43290 (далі – Наказ № 618) внесено зміни до Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків/електронних гаманців платників податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей до контролюючих органів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.08.2015 № 721, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 04.09.2015 за № 1058/27503 (далі – Порядок № 721).
    Наказом № 618 відповідно до вимог п. 69.2 прим.1 ст. 69 Податкового кодексу України визначено порядок повідомлення Центральним депозитарієм цінних паперів, депозитарними установами органів ДПС про відкриття/закриття рахунків в обліковій системі часток товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, рахунків умовного зберігання (ескроу) часток товариства з обмеженою відповідальністю та товариства з додатковою відповідальністю.
    Також Наказом № 618 внесено зміни, зокрема, до структури та назви електронного повідомлення про відкриття/закриття рахунків платників податків у цінних паперах (файл Р), структури повідомлення про припинення (зняття з обліку) платника податків (файл U), довідника помилок, переліку кодів причин відмови у взятті на облік рахунку/електронного гаманця платника податків, визначених Порядком № 721.
    Крім цього, оновлені версії електронних форм повідомлення про відкриття/закриття рахунків платників податків у національній та іноземній валютах (файл F), повідомлення про відкриття/закриття електронних гаманців платника податків (файл Н).
    Електронні форми зазначених повідомлень розміщені за посиланням: https://tax.gov.ua/elektronna-zvitnist/programniy-modul/formi-elektronnih-povidomlen/.

     


    Резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах надав поворотну/безповоротну фінансову допомогу: чи є об’єкт оподаткування?

    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств (податок) резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах є операції з виплати (надання) особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, фінансової допомоги у сумі, визначеній за правилами, встановленими підпунктами 135.2.1.7, 135.2.1.8 та 135.2.1.8 прим. 1 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
    При цьому, згідно з п.п. 135.2.1.7 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ база оподаткування визначається як сума:
    ► фінансової допомоги: наданої особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, якщо така фінансова допомога не підлягає поверненню; наданої пов’язаній особі (фізичній або юридичній), яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, незалежно від наявності умови про повернення; наданої непов’язаній особі (фізичній або юридичній), яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, якщо фінансова допомога не була повернута протягом 12 календарних місяців, починаючи з місяця, наступного за календарним місяцем, в якому була видана сума фінансової допомоги, або якщо до закінчення зазначеного 12-місячного строку заборгованість за такою фінансовою допомогою була визнана безнадійною згідно з п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПКУ або була припинена внаслідок прощення боргу, за винятком:
    а) суми фінансової допомоги, наданої неприбутковим організаціям, оподаткування операцій з якими регулюється підпунктами 135.2.1.8 та 135.2.1.8 прим. 1 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
    б) суми фінансової допомоги, яка підлягає поверненню, наданої відповідно до положень колективного договору або за рішенням органу управління платника податку фізичній особі, яка є спеціалістом резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах і водночас не є пов’язаною з таким платником податку особою, з урахуванням норм п.п. 137.10.4.5 п.п. 137.10.4 п. 137.10 ст. 137 ПКУ;
    в) суми фінансової допомоги, яка підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) відповідно до розділу IV ПКУ або не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно із ст. 165 ПКУ та/або не оподатковується згідно з п. 170.7 ст. 170 ПКУ;
    г) суми заборгованості за товари (роботи, послуги), поставлені резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах фізичній особі, що була прощена таким резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, яка підлягає оподаткуванню ПДФО відповідно до розділу IV ПКУ або не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу згідно із ст. 165 ПКУ та/або не оподатковується згідно з п. 170.7 ст. 170 ПКУ;
    ґ) сум, які визначені як безповоротна фінансова допомога відповідно до абзаців четвертого – шостого п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 ПКУ;
    д) членських (вступних) та/або цільових внесків до іноземних (міжнародних) організацій та установ у сумі, що не перевищує 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 01 січня податкового (звітного) року, на одну організацію;
    ► наданої безповоротної фінансової допомоги та/або вартості безоплатно наданого платником податку майна (робіт, послуг) протягом податкового (звітного) року неприбутковим організаціям, визначеним п. 133.4 ст. 133 ПКУ, в розмірі, що перевищує 0,5 відс. суми чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), відображеного у фінансовій звітності платника податку за попередній звітний (податковий) рік, крім неприбуткової організації, до якої застосовуються положення п.п. 135.2.1.8 прим. 1 п.п. 135.2.1.8 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ (п.п. 135.2.1.8 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ);
    ► наданої безповоротної фінансової допомоги та/або вартості безоплатно наданого платником податку майна (робіт, послуг) протягом податкового (звітного) року неприбутковій організації, що визначена п. 133.4 ст. 133 ПКУ і є національним закладом вищої освіти відповідно до Закону України від 01 липня 2014 року № 1556-VII «Про вищу освіту» (із змінами та доповненнями), в розмірі, що перевищує 1 відс. суми чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), відображеного у фінансовій звітності платника податку за попередній звітний (податковий) рік (п.п. 135.2.1.8 прим. 1 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ).


    Про подання податкової декларації про майновий стан і доходи у разі отримання доходів, які не підлягають декларуванню


    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до п. 179.2 ст. 179 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) обов’язок платника податку на доходи фізичних осіб (далі – податок)щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) вважається виконаним і податкова Декларація не подається, крім випадків, коли подання податкової декларації прямо передбачено ПКУ, якщо такий платник податку отримував:
    - доходи, у тому числі іноземні доходи, які згідно з ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
    - доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу;
    - доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV ПКУ;
    - доходи у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розділу IV ПКУ оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.
    Отже, якщо платник податку отримував лише доходи, перелік яких встановлений п. 179.2 ст. 179 ПКУ, то обов’язок щодо подання Декларації у такого платника податку, у т. ч. волонтера, вважається виконаним.
    Водночас, якщо платник податку отримував доходи, що передбачають обов’язок подавати Декларацію, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені п. 179.2 ст. 179 ПКУ.

     


    До уваги платників податків!


    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
    Відповідно до абзаців другого – четвертого п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ), починаючи з 01 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі – Перелік територій), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
    Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій.
    Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України (далі – КМУ) порядку.
    Постанова КМУ від 06 грудня 2022 року № 1364 (далі – Постанова № 1364) визначає деякі питання формування Переліку територій. Зокрема, п. 1 Постанови № 1364 визначається орган виконавчої влади (Міністерство розвитку громад та територій України (далі – Мінрозвитку)), якому делегуються повноваження щодо затвердження Переліку територій, а також визначаються складові Переліку територій, вимоги до формату територій, за якими ці території відображаються у Переліку територій, та затверджена форма Переліку територій.
    У преамбулі наказу Мінрозвитку від 28.02.2025 № 376 (далі – Наказ № 376), який набрав чинності 20.03.2025, зазначено, що відповідно до п. 1 Постанови № 1364, п. 8 Положення про Мінрозвитку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2015 року № 460:
    затверджено Перелік територій (п. 1 Наказу № 376);
    визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (п. 2 Наказу № 376).
    Наказом № 376 у розд. І Переліку територій затверджені території можливих бойових дій (п. 1 розд. І Переліку територій), території активних бойових дій (п. 2 розд. І Переліку територій) та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (п. 3 розд. І Переліку територій), а у розд. ІІ Переліку територій затверджені тимчасово окуповані російською федерацією території України.
    Для цілей справляння плати за землю відповідно до п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ застосовується тільки:
    території активних бойових дій (п. 2 розд. І Переліку територій),
    території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (п. 3 розд. І Переліку територій),
    тимчасово окуповані російською федерацією території України (розд. ІІ Переліку територій).
    При цьому для об’єктів оподаткування, розташованих на території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, застосування п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ починається з дати набрання чинності постановою КМУ від 30 квітня 2024 року № 485 (03.05.2024), тобто плата за землю за такі об’єкти не нараховується та не сплачується, починаючи з 01.05.2024.

     


    Чи зазначається в заяві на отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності дата, з якої суб’єкту господарювання необхідно отримати ліцензію?


    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до ст. 43 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями) (далі – Закон № 3817) для отримання ліцензії суб’єкт господарювання подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 Податкового кодексу України із зазначенням в ній відомостей, передбачених частиною третьою ст. 43 Закону № 3817.
    Форми заяв щодо ліцензій на право провадження відповідного виду діяльності (далі – Заява) та порядки їх заповнення затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 04 квітня 2025 року № 374 «Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ліцензіатів та місць обігу пального».
    При цьому, зазначення в Заяві дати з якої суб’єкту господарювання необхідно отримати ліцензію чинними нормами законодавства не передбачено.
    Частиною сьомою ст. 43 Закону № 3817 визначено строки, у які орган ліцензування зобов’язаний прийняти рішення про надання або про відмову в наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.


    ФОП на момент державної реєстрації має статус пенсіонера або особи з інвалідністю: чи звільняється від сплати єдиного внеску така особа?


    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу.
    Частиною четвертою ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (із змінами та доповненнями) (далі – Закон № 2464) встановлено, що, зокрема, фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів), звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
    На сьогодні обмін даними між Державною податковою службою України (далі – ДПС), Пенсійним фондом України (далі – ПФУ), Державним центром зайнятості та Міністерством соціальної політики (далі – Мінсоцполітики) відбувається відповідно до протоколів обміну інформацією, розроблених на виконання Порядку обміну інформацією між Державною податковою службою України, Пенсійним фондом України, Державним центром зайнятості та іншими органами виконавчої влади, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Міністерства соціальної політики, Міністерства економіки України від 20.11.2023 № 648/447-н/17498, постановою Правління Пенсійного фонду України від 20.11.2023 № 49-1 (далі – Порядок № 648).
    Так, відповідно до п. 3 розд. ІІІ Порядку № 648 інформація, яку надає ПФУ до ДПС, містить дані про осіб, що отримують пенсію та мають право на звільнення від сплати за себе єдиного внеску згідно з вимогами частини четвертої ст. 4 Закону № 2464, у тому числі є особами з інвалідністю, дату встановлення пенсії (інвалідності), закінчення пенсії (інвалідності).
    Згідно з п.4 розд. ІІІ Порядку № 648 інформація, яку надає Мінсоцполітики до ДПС, містить дані про платників єдиного внеску – фізичних осіб, які отримують відповідно до закону державну соціальну допомогу та мають право на звільнення від сплати за себе єдиного внеску згідно з вимогами частини четвертої ст. 4 Закону № 2464, у тому числі є особами з інвалідністю, дату призначення соціальної допомоги, закінчення інвалідності.
    Отже, фізичні особи – підприємці звільняються від обов’язку сплачувати єдиний внесок за себе, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26   Закону № 1058-IV, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. При цьому окремо повідомляти контролюючий орган про набуття відповідного статусу пенсіонера або особи з інвалідністю не потрібно.

     


    Щодо відображення в податковій звітності по ПДВ операцій з вивезення товарів РЕЗ за межі митної території України у митному режимі експорту
    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
    Якщо вивезення за межі митної території України окремих видів товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення (далі – Товари-РЕЗ) здійснено, наприклад, на підставі періодичної митної декларації до якої подано декілька додаткових декларацій, які оформлені в різних звітних (податкових) періодах, операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту Товарів-РЕЗ відображаються у складі податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення кожної такої додаткової декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, на підставі даних таких додаткових декларацій.

     


    Способи подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску


    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 із змінами та доповненнями.
    Згідно з п. 3 розд. ІІ Порядку Розрахунок подається платником в один із таких способів:
    - засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» із змінами та доповненнями та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»;
    - на паперовому носії разом з електронною формою на електронному носії інформації;
    - надсилається поштою з повідомленням та описом про вкладення, за умови, якщо кількість рядків у додатках до Розрахунку не перевищує п’яти;
    - на паперовому носії, якщо кількість рядків у додатках до Розрахунку не перевищує п’яти.

    e-finance.com.ua

    Увага!!! При передруку матеріалів з E-FINANCE.COM.UA активне посилання (не закрите в теги noindex або nofollow, а саме відкрите!!!) на портал "Фінансові новини E-FINANCE.COM.UA" обов'язкове.

    WARNING! When reprinting materials from E-FINANCE.COM.UA, it is mandatory to include an active link (not closed in noindex or nofollow tags) to the portal "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" that remains open.

    WARNUNG!!! Beim Nachdruck von Materialien von E-FINANCE.COM.UA ist ein aktiver Link (nicht geschlossen in Noindex- oder Nofollow-Tags, sondern offen!!!) zum Portal „Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA“ obligatorisch.

    OSTRZEZENIE!!! Podczas przedrukowywania materialow z E-FINANCE.COM.UA, aktywny link (nie zamkniety w tagach noindex lub nofollow, ale raczej otwarty!!!) do portalu "Finansovi novony E-FINANCE.COM.UA" jest obowiazkowy.

    Внимание!!! При перепечатке материалов с E-FINANCE.COM.UA активная ссылка (не закрытая в теги noindex или nofollow, а именно открытая!!!) на портал "Финансовые новости E-FINANCE.COM.UA" обязательна.

    E-FINANCE.COM.UA
    E-mail: info@e-finance.com.ua

    © E-FINANCE.COM.UA. Усі права захищені. При використанні інформації в електронному вигляді активне посилання на e-finance.com.ua є обов'язковим. Думки авторів можуть збігатися з позицією редакції. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Права на інформацію належать e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Alle Rechte vorbehalten.
    Bei der Nutzung von Informationen in elektronischer Form ist ein aktiver Hyperlink zu e-finance.com.ua erforderlich. Die Meinungen der Autoren stimmen möglicherweise nicht mit der redaktionellen Haltung überein. Für den Inhalt der Anzeigen ist der Werbetreibende verantwortlich. Die Informationsrechte liegen bei e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. All rights reserved.
    When utilizing information in electronic format, an active hyperlink to e-finance.com.ua is required. The opinions of the authors may not align with the editorial stance. The advertiser is responsible for the content of advertisements. Information rights belong to e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Podczas korzystania z informacji w formacie elektronicznym wymagane jest aktywne hiperłącze do e-finance.com.ua. Opinie autorów mogą nie pokrywać się ze stanowiskiem redakcji. Za treść ogłoszeń odpowiada reklamodawca. Prawa informacyjne należą do e-finance.com.ua.

    © E-FINANCE.COM.UA. Все права защищены.
    При использовании информации в электронном формате активная гиперссылка на e-finance.com.ua обязательна. Мнения авторов могут не совпадать с позицией редакции. Рекламодатель несет ответственность за содержание рекламных объявлений. Права на информацию принадлежат e-finance.com.ua.