Київ, 18 липня 2014 р. – «З імовірністю у 99%, літак Малайзійських Авіаліній було збито з ракетно-зенітного комплексу «БУК», який дві доби тому доставили з Росії на контрольовану терористами територію України», – сказав військовий експерт Ігор Романенко на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
Він також спростував можливість українських Збройних сил завдати удару по Боїнгу. «З периметру території, яку контролюють терористи, було фізично неможливо вистрілити в ту точку, де в момент падіння знаходився літак», – наголосив Романенко.
За інформацією експерта, дві доби тому через прозорий україно-російський кордон ракетно-зенітний комплекс «БУК» було перевезено в район міста Сніжне на Донеччині. А минулої ночі лідер терористів, полковник російського ГРУ Ігор Гіркін особисто керував терміновим переміщенням комплексу «БУК» назад на територію Росії.
«БУК» – це командна зброя, для обслуговування якої потрібна добре навчена і злагоджена команда, головну роль у якій відіграють висококваліфіковані офіцери. Тому, за словами Романенка, терористи ДНР та ЛНР не могли самостійно застосовувати таке складне озброєння. Він вважає, що Росія постачає на територію України не лише важке озброєння, а й екіпажі, які його обслуговують. Такі екіпажі носять воєнну форму без розпізнавальних знаків, як це було раніше у Криму.
Романенко вважає, що використання ракетно-зенітного комплексу «БУК» – це частина нової воєнної стратегії Росії, яка з’явилася після успішних наступальних дій сил АТО в Донецькій та Луганській областях. Чисельній перевазі українських сил, зокрема артилерії та авіації, терористи за підтримки Росії протиставляють нарощення власного озброєння, у тому числі, танків, БТР, БМП та артилерійських установок. Щоб протидіяти українській авіації, терористи отримали з Росії зенітні засоби, крупнокаліберні кулемети, гармати переносні ракетні комплекси. Ці засоби дозволяли атакувати українські вертольоти та літаки з відстані 3-4 км. Проте за останні 2-3 доби ситуація змінилася: у розпорядженні бойовиків з’явилися засоби протиповітряної оборони, здатні атакувати з відстані понад 5 км у висоту.
Романенко підтвердив, що системи «БУК» є на озброєнні Збройних Сил України. Один зенітно-ракетний полк донедавна знаходився на території Донецької області. Проте, оскільки ця зброя не розрахована на оборону міст чи селищ, її кілька місяців тому передислокували в іншу область. Поблизу Авдєєвки в Донецькій області залишилося лише управління цього полку зі стрілецькою зброєю.
Експерт також наголосив, що Росія свідомо постачає терористам ДНР та ЛНР бойову техніку, яка є на озброєнні ЗС України. На його думку, це робиться для того, щоб терористи могли пояснити походження цієї зброї захопленням її в українських військових. Такі факти справді були, але вони не можуть пояснити тієї кількості зброї, яку застосовують терористи.
Нагадаємо, що 17 липня цивільний літак Boing-777 авіакомпанії «Малайзійські авіалінії» виконував рейсовий політ за маршрутом Амстердам – Куала Лумпур на висоті 10 100 метрів. Близько 16:45 літак впав на відстані 3-х кілометрів на північний захід від селища Грабове у Донецькій області. На борту літака перебувало 298 осіб, з них – 15 членів екіпажу. Український уряд створив спеціальну комісію, яка розслідує трагедію. Проте більшість експертів переконані, що літак було збито пострілом із ракетно-зенітної установки з території, яку контролюють проросійські терористи.
Ukraine Crisis Media Center
e-finance.com.ua