«Заявлене НАК «Нафтогазом України» відключення ПАТ "Київенерго" від постачання газу, як міра покарання за накопичений борг, може виявитися неефективним», - вважає Катерина Деделюк, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень.
Київенерго поступово зменшує існуючу заборгованість. З лютого по квітень 2014 року сума знизилася майже вдвічі - на 1,8 млрд.грн. Минулого тижня компанія перерахувала 35 млн. грн. в рахунок боргу. «Не зважаючи на це Нафтогаз приймає рішення тиснути на енергокомпанію», - вказує К.Деделюк. Складність ситуації в тому, що борг споживачів за теплову енергію перед самим Київенерго на сьогодні складає 1,833 млрд.грн. А структура цієї заборгованості об’єктивно не сприяє швидкому погашенню – борг ЖЕО складає 1030,3 млн.грн., бюджетних установ - 771,5 млн.грн. При цьому тільки київські бюджетники винні 740,8 млн грн.
«Зрозуміло, що вони не зможуть без допомоги держави погасити поточну заборгованість перед компанією, отже і перед «Нафтогаз», - говорить експерт, - «на цьому фоні неминучим буде посилення соціальної напруги, оскільки Київенерго буде змушена суттєво скоротити постачання теплоносія боржникам».
Крім того, на думку К.Деделюк, слід пам’ятати, що обмеження теплопостачання лише знижує ймовірність зростання боргу, водночас ставить під сумнів можливість надходження від реструктуризованого боргу взагалі.
Якщо говорити про можливі варіанти виходу із ситуації, експерт розглядає реструктуризацію боргу, контроль над зменшенням заборгованості по кожному об’єкту при чіткому гарантуванні оплати поточних платежів та погашення накопиченої за попередні періоди заборгованості.
«Паралельно необхідно впроваджувати окремі державні програми по переведенню котелень з використання імпортного природного газу на інші види палива, - додає експерт, - «також українцям слід переходити до режиму економії споживання газу в сфері теплопостачання. І якщо в домогосподарствах ця ідея вже працює, то комунальне господарство та бюджетні установи до використання економії ще не дійшли».
e-finance.com.ua