Київ, 29 липня 2014. Президент України Петро Порошенко в телефонних перемовинах з Прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте та Прем’єр-міністром Австралії Тоні Ебботтом обговорили хід розслідування обставин катастрофи літака рейсу МН17.
Глава держави підтвердив рішучу налаштованість в забезпеченні ефективного та прозорого міжнародного розслідування обставин збиття літака “Малайзійських авіаліній” МН17 в найкоротші терміни. «Ми докладаємо усіх зусиль для якнайшвидшого доступу міжнародних експертів до місця падіння», запевнив Петро Порошенко.
Президент України проінформував, що за його дорученням було проведено термінову нараду Віце-прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, у якій взяли участь нідерландські та австралійські представники, в тому числі Міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп, фахівці Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на чолі з Головою Місії Ертугрулем Апаканом, Міністр оборони України Валерій Гелетей, Заступник Глави Адміністрації Президента України Валерій Чалий, представники МЗС України та СБУ.
Результатом наради стало створення механізму координації дій української сторони та міжнародних експертів під керівництвом Нідерландів, за участю Австралії, інших країн та за сприяння Спеціальної Моніторингової Місії ОБСЄ. Для постійної координації роботи та безпеки експертної групи було створено ситуативну кімнату.
Президент зазначив, що в четвер 31 липня має бути ратифікована відповідна двостороння угода з Австралією для забезпечення міжнародного розслідування та його захисту з боку цивільної поліцейської місії.
В ході розмов Петро Порошенко підтвердив рішучу готовність взаємодіяти для забезпечення доступу місії експертів до місця падіння літака, забезпечивши одностороннє припинення вогню в радіусі 20 кілометрів. При цьому він розраховує, що ОБСЄ використає свій вплив для припинення вогню з боку терористів в радіусі 20 кілометрів. Президент України заявив про готовність запропонувати експертам ОБСЄ здійснювати контроль за ситуацією безпосередньо на блок-постах та моніторити двостороннє припинення вогню.
Президент України висловив сподівання, що ці термінові заходи дозволять забезпечити доступ до зони падіння літака в найкоротший період. Він ще раз запевнив співрозмовників, що Україна незмінно дотримуватиметься всіх своїх зобов’язань перед міжнародним партнерами і зацікавлена в подальшому об’єднанні зусиль.
Ukraine Crisis Media Center
e-finance.com.ua