Київ, 30 липня 2014 року - Україна вітає відповідальне рішення держав-членів Європейського Союзу про посилення санкцій проти Російської Федерації, прийняте відповідно до висновків Європейської Ради від 16 липня та висновків Ради Європейського Союзу у закордонних справах від 22 липня, заявив Заступник Глави Адміністрації Президента України Валерій Чалий.
Відповідне рішення було прийняте на засіданні Комітету постійних представників ЄС (COREPER) та буде оприлюднене сьогодні відповідно до ухвалення державами-членами ЄС за процедурою письмового погодження (written procedure).
«Уперше з початку агресії Російської Федерації проти України санкції Європейського Союзу вийшли за межі персональних обмежувальних заходів на кшталт заморожування рахунків та візових заборон. Це – адекватний партнерський крок, який свідчить про дотримання спільних цінностей і про те, що ці цінності залишаються основою, квінтесенцією розвитку Європейського Союзу, до якого в майбутньому прагне приєднатись Україна», – наголосив В.Чалий.
Заступник Глави АПУ відзначив, що це рішення стало можливим завдяки солідарності всередині Європейського Союзу та трансатлантичної солідарності. «Це також стало реакцією на численні міжнародні зусилля України, постійний діалог Президента України з лідерами країн ЄС. В цьому контексті глава держави вітає домовленості лідерів Великобританії, Італії, Німеччини. США та Франції від 28 липня, а також чітку позицію Канади, Японії та інших країн-партнерів щодо приєднання до посилення санкцій», – сказав він.
За словами Валерія Чалого, Україна очікувала такого партнерського підходу і, незважаючи на непрості наслідки для цих країн, «вони поставили позицію реагування на загрози та ціннісну позицію вище можливості будь-яких торговельних чи економічних втрат».
«Ми закликаємо Росію уникнути подальшого поглиблення власної міжнародної ізоляції і припинити безпосереднє втручання у ситуацію на Сході України. Безперешкодний доступ бойовиків, зброї та військової техніки через спільний кордон, а також обстріли, які продовжуються з території Російської Федерації, мають негайно припинитися. Російське керівництво має усвідомити, що логіка експорту тероризму не має майбутнього і завжди наражатиметься на гідну відповідь міжнародного співтовариства», – заявив Валерій Чалий.
Зараз Україна веде активну дипломатичну роботу з міжнародними організаціями, з країнами, особливо після збиття терористами літака «Малайзійських авіаліній», в якому загинули 298 мирних громадян.
«Цей акт тероризму має бути покараний, і, відповідно, ті, хто був залучений до цього. Тому визнання так званих «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями – це те, що зараз розглядається в різних країнах і міжнародних організаціях», – наголосив В.Чалий.
Відновлення стратегічних відносин України із Російською Федерацією неможливе без припинення окупації Автономної Республіки Крим, заявив заступник Глави АПУ. «Ми вважаємо, що нормалізація відносин України з Росією, і ЄС з Росією у майбутньому неможлива без припинення незаконної анексії Криму», – сказав він на брифінгу, додавши, що Україна не збирається «відсувати це питання на задній план».
«Офіційна Позиція України – Крим був, є і буде українським», – наголосив заступник Глави АПУ. За словами В.Чалого, ця позиція нашої держави була підтримана світовою спільнотою та відображена у санкційному списку, який запроваджений Європейським Союзом та Сполученими Штатами Америки.
Наразі, повідомив заступник Глави АПУ, Україна готує пакет документів, який має сприяти реалізації цього завдання. «Це займе час, але ми зараз працюємо над юридичним пакетом, який уможливить в майбутньому це рішення», – сказав він.
«Сподіваємося, що спільними зусиллями світового співтовариства ми переконаємо все-таки наших сусідів припинити агресію проти України, відновити її територіальну цілісність у визнаних міжнародним правом кордонах та повернутися до політики діалогу для вирішення більш актуальних, глобальних проблем сьогодення», – підкреслив Валерій Чалий.
Він зазначив, що у разі, коли Росія не дослухається до закликів світового товариства, Україна готова працювати у напрямку посилення санкцій проти неї.
При цьому він відзначив: «Ми не відмовляємося від багатостороннього діалогу для того, щоб використати дипломатичні засоби, які б супроводжували досягнення результату».