Київ, 7 серпня 2014 р. – Україна є однією з найбільш енергоємних країн світу, і це збільшує ризики, що постають перед її економікою та національною безпекою. Близько 40% енергії Україна змушена закуповувати за кордоном, в тому числі у Російської Федерації, що створює проблеми у зв’язку з російською агресією проти України. Про це розповіла Поліна Башкіна, координатор громадської ініціативи Energy Evolution.UA та Артур Денисенко, експерт Національного екологічного центру України під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
На щастя, поєднання приватних ініціатив та урядових реформ допомагає знизити енергетичну залежність України та поставити країну на шлях енергетичної незалежності – заявили експерти. Energy Evolution.UA разом з Національним екологічним центром України запускають громадську ініціативу з інформування жителів України про шляхи щоденного зниження споживання енергії та рекомендацій щодо реформ для уряду. На їхню думку, даремне витрачання енергії – це гроші у кишеню російського агресора. «Як патріоти ми хочемо зробити щось для України, сказати, що ми – незалежні і не платимо агресору грошей» – пояснила Башкіна. Громадська ініціатива проводить інформаційно-маркетингову кампанію з інформування українців про нескладні способи зниження індивідуального споживання енергії, і про те, як неефективне використання енергії грає на руку Росії проти України.
Організація зняла кілька інформаційних роликів про енергетичну залежність України і шляхи зниження енергоспоживання. Один із них показує, як неефективне використання енергії в Україні фінансує «Газпром» та російську військову машину. Інше відео в жартівливій формі порівнює тривале приймання ванної зі знаменитою сценою в душі у фільмі «Психо» Альфреда Хічкока. Energy Evolution.UA також створила плакати, де показані способи, за допомогою яких люди можуть знижувати використання енергії вдома чи будь-де. Наприклад, просто закриваючи кран, коли чистиш зуби, можна зекономити близько 150 грн щорічно. Також для скорочення енерговитрат слід провести утеплення та заміну старих вікон і встановити теплові екрани в кожному будинку. Поліна Башкіна та Артур Денисенко сподіваються, що люди розвісять їхні плакати в своїх будинках та громадських місцях, наприклад, біля шкіл.
Окрім зміни ставлення до енергоспоживання на особистому рівні, Поліна Башкіна та Артур Денисенко відзначили, що також необхідні масштабні урядові реформи. «Вже більше ніж десять років наш уряд говорить про те, що треба щось зробити з нашою енергетичною залежністю, і знизити іноземний вплив» – пояснила Башкіна. Бюрократична тяганина та корупція зводили ці зусилля нанівець. Energy Evolution.UA запропонувала план з десяти кроків для досягнення енергетичної незалежності України. Ці реформи передбачають скорочення субсидій, підвищення тарифів до економічно обґрунтованого рівня, створення єдиного державного органу, що займатиметься енергоефективністю, прийняття законів про енергоефективність в муніципальних будівлях. Хоча деякі з цих реформ можуть бути складними для українців в короткостроковому періоді, як, наприклад, зростання тарифів, Поліна Башкіна пояснила, що це дасть змогу переорієнтувати нашу економіку та зекономити гроші в довгостроковій перспективі.
Energy Evolution.UA та Національний екологічний центр України наголошують, що енергетична незалежність України вимагає особистих та суспільних зусиль. Досягнення енергетичної незалежності України – це не складно, як багато хто може подумати, тому вони запрошують кожного громадянина приєднатися до їхньої ініціативи та стати членом організації. Кінцева мета – це поширити свої ідеї та вплинути на якомога більшу кількість українців. «Це не тільки наш проект, це наш спільний проект» – відзначила Поліна Башкіна.