Днями в стінах ДПІ у Голосіївському районі ГУ Міндоходів у м. Києві відбувся черговий сеанс «Гарячої лінії». Заступник начальника управління - начальник відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ у Голосіївському районі ГУ Міндоходів у м. Києві Кабацій Микола Васильович відповів на актуальні запитання на тему «Упередження фактів виплати заробітної плати в «конвертах»».
Пропонуємо Вашій увазі деякі із запитань, які надійшли від платників податків.
Питання: Які заходи вживаються працівниками Міндоходів з метою впливу на роботодавців, які порушують законодавство про оплату праці?
Відповідь: В ДПІ у Голосіївському районі ГУ Міндоходів у м. Києві створено робочу групу, яка постійно проводить моніторинг фінансових результатів осіб, які нараховують заробітну плату на рівні або менше законодавчо встановленої мінімальної зарплати, або нижче рівня доходу, який надає право на застосування податкової соціальної пільги.
Це робиться з метою забезпечення повноти та своєчасності надходження до бюджету податку на доходи фізичних осіб та недопущення порушень податкового та іншого законодавства підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами – підприємцями при виплаті доходів у вигляді заробітної плати
З такими суб’єктами господарювання проводиться індивідуальна роз’яснювальна робота щодо дотримання вимог чинного законодавства, адже заробітна плата – це невід‘ємне право кожного громадянина України, визначене Конституцією - основним Законом України, та основна складова доходів населення, а податок на доходи з фізичних осіб – основне джерело наповнення місцевого бюджету.
Питання: Чи застосовуються штрафні санкції до фізичної особи-підприємця на загальній системі оподаткування за несплату авансових платежів з єдиного внеску?
Відповідь:Регулярну сплату фізичними особами-підприємцями на загальній системі оподаткування авансових платежів з єдиного внеску протягом календарного року передбачено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 р. № 455. При цьому, штрафні санкції за несплату авансових платежів до зазначених платників органами доходів і зборів не застосовуються.
Відповідальність у вигляді штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску може застосовуватися лише до річного періоду. Тобто, у разі несплати підприємцем на загальній системі оподаткування єдиного внеску до 10 лютого року, наступного за звітним, до нього застосовуються штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
При остаточному розрахунку на підставі даних річної податкової декларації враховуються суми єдиного внеску, які були сплачені у вигляді авансових платежів (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада в розмірі 25 відсотків річної суми єдиного внеску).
Питання: Яким чином у фізичних осіб - підприємців здійснюється облік трудових відносин з найманими працівниками?
Відповідь: Відповідно до статей 24 і 24 прим.1 Кодексу законів про працю України наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.01 № 260 було затверджено форму трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю та Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою.
Цей Порядок поширюється на фізичних осіб, які використовують найману працю: фізичних осіб - підприємців та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг (кухарі, няньки, водії тощо).
Укладений у письмовій формі трудовий договір між працівником і фізичною особою у трьох примірниках фізична особа повинна подати на реєстрацію до державної служби зайнятості за місцем свого проживання у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи.
Записи про реєстрацію та зняття з реєстрації трудового договору дають право фізичній особі внести записи до трудової книжки працівника про прийняття та звільнення його з роботи (пункту 14 Порядку).
Пунктом 297.3 статті 297 Податкового кодексу України платник єдиного податку виконує передбачені Податковим кодексом функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь фізичної особи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах.
При цьому, облік найманих працівників фізична особа – підприємець повинна вести самостійно з додержанням умови перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності щодо граничної кількості найманих працівників у відповідній групі платників єдиного податку.
ДПІ у Голосіївському районі ГУ Міндоходів у м. Києві
e-finance.com.ua