Регрес – це право зворотної вимоги до особи, яка спричинила збитки.
До винуватців ДТП та страхових компаній регресні позови може подавати Моторне (транспортне) страхове бюро України як об'єднання страховиків, що займаються автоцивілкою. Відповідне роз'яснення надали у МТСБУ.
Що таке регрес
Регрес – це право зворотної вимоги до особи, яка є винною у спричиненні шкоди.
Іншими словами, якщо власник (водій) транспортного засобу не мав поліса автоцивілки та спричинив ДТП, виплату відшкодування постраждалій особі здійснить МТСБУ. Але після цього Моторне (транспортне) страхове бюро має право подати регресний позов до винуватця ДТП.
Також регресні позови можуть подаватися:
- до водія, який заволодів транспортним засобом за допомогою протиправних дій;
- до страхової компанії, якщо транспортний засіб, що заподіяв шкоду, було встановлено, а страховик був зобов'язаний, але не виплатив страхове відшкодування;
- до підприємства, установи, організації, що відповідають за стан дороги, якщо заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди шкода виникла з їх вини;
- до пільговика, звільненого від обов'язкового придбання поліса автоцивілки, якщо він керував транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
- до пільговика, якщо він відмовився від проходження огляду щодо можливого стану сп'яніння, або якщо він керував транспортним засобом без права на керування, або ж якщо він самовільно залишив місце пригоди.
Чи обов'язково мати поліс автоцивілки
У МТСБУ нагадують, що згідно з законом "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", наявність полісу автоцивілки є обов'язковою.
Автовласники, які нехтують вимогою закону та не мають автоцивілки, ризикують отримати штраф у розмірі 425 грн.
Крім того, у разі ДТП, винуватцю без чинного полісу доведеться сплатити постраждалому завдані збитки з власної кишені.
У 2020 році середня виплата склала майже 19 000 грн, а в 7% страхових випадків перевищувала навіть 100 000 грн.
Перевірити наявність поліса автоцивілки завжди можна за допомогою централізованої бази МТСБУ за посиланням: https://policy-web.mtsbu.ua/.
Скільки ДТП трапилося в Україні з початку року
За січень-травень в Україні трапилося близько 70 700 ДТП, що на 22,2% більше, ніж за аналогічний період 2020 року.
Середня кількість ДТП за добу за січень-травень цього року становила 472 випадки (на 22,9% більше, ніж за аналогічний період 2020 року).
Найбільше ДТП за цей період сталося у Києві (17 624 випадки), Київській (6405) та Одеській (6066) областях.
Найменше пригод зафіксовано у Луганській (340), Сумській (858) та Кіровоградській (904) областях.
e-finance.com.ua