Індекс ділових очікувань підприємств за підсумкам четвертого кварталу скоротився на 2,2 п.п. порівняно із третім кварталом до 112.1%. Про це йдеться у звіті НБУ.
Зниження індексу відбулося за рахунок погіршення бізнесом очікувань щодо обсягу виробництва товарів та послуг 2022 року. Число підприємств, що очікують зростання виробництва скоротилося до 8,3% на кінець 2021 року з 21,5% у третьому кварталі, йдеться у звіті.
Інфляційні очікування погіршуються другий квартал поспіль: частка опитаних підприємств, які вважають, що інфляція у 2022 році перевищить 7.5%, зросла до 61.9% із 51.3%. Витрати виробництва залишаються основним проінфляційним чинником, на думку 79.9% респондентів.
Оцінки підприємств щодо зміни власного фінансово-економічного стану протягом наступних 12 місяців залишаються позитивними. Найвищі очікування у підприємств торгівлі та переробної промисловості. Загалом на покращення фінансового стану очікують респонденти всіх видів економічної діяльності, крім підприємств енерго- та водопостачання.
Шостий квартал поспіль спостерігається покращення очікувань зростання обсягів іноземних інвестицій підприємствами, що їх залучають. Водночас частка респондентів, які за наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, дещо знизилася і становить 21.4% (у попередньому опитуванні – 23.4%).
Другий квартал бізнес прогнозує збільшення загальної кількості працівників на своїх підприємствах, крім підприємств сільського господарства та переробної промисловості.
Посилилися та залишаються високими очікування підприємств щодо зростання заробітних плат працівників у наступні 12 місяців. Тільки 1.6% опитаних компаній готові до зменшення заробітної плати (у попередньому опитуванні – 0.9%).
Зменшилася частка підприємств, які планують брати банківські кредити – до 38,5% (у ІІІ кварталі – 40,4%). Традиційно більшість респондентів планують залучати кредити у національній валюті – 77.2%.
Роман Брыль
e-finance.com.ua