Руслан Кравченко: Продовжуємо спільно з МВФ системну роботу над реформуванням податкової
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що ДПС України на вебпорталі за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/884802.html повідомила.
Голова ДПС Руслан Кравченко зустрівся з місією податково-бюджетного департаменту Міжнародного валютного фонду на чолі із заступником директора департаменту Хуаном Торо.
Обговорювалися виклики та реалізація проєктів у рамках двосторонньої співпраці. Зокрема, говорили про виконання двох стратегічних документів: Меморандуму про економічну та фінансову політику з МВФ та Національної стратегії доходів України до 2030 року.
«Наразі вже є конкретні результати спільної роботи. Йдеться про опитування платників податків, проведене за підтримки Світового банку, затвердження Плану цифрового розвитку ДПС до 2030 року, оновлення організаційної структури служби за результатами функціонального обстеження», – зазначив Руслан Кравченко.
Під час зустрічі сторони також зосередилися на інших ключових змінах, які мають бути впроваджені для якісних змін ДПС:
- ризик-орієнтований підхід та комплаєнс (CRM), робота з великими платниками податків та E-аудит. ДПС вже отримала від експертів МВФ висновки про поточний стан та рекомендації для подальшого вдосконалення цих напрямів. Їх реалізація сприятиме прогнозуванню податкових ризиків та підвищенню податкової дисципліни;
- цифровізація та розробка сучасної IT-системи. ДПС зацікавлена у створенні такого комплексу, який би дозволив максимально автоматизувати всі процеси та ефективніше взаємодіяти з платниками податків. Є потреба в удосконаленні діючих систем, зокрема, щодо створення системи CRM, по роботі з податковим боргом, сховища даних Data Warehouse;
- доброчесність. Йдеться про проведення незалежних опитувань, навчань методик та практик для якісного виконання заходів з підвищення довіри;
- кадровий розвиток. Ефективність реформи залежить від професіоналізму її виконавців. Тому ДПС забезпечуватиме навчання працівників необхідним навичкам, відповідно до сучасних стандартів.
«Розраховуємо на підтримку цих ініціатив з боку МВФ та подальше залучення експертів. Продовжуємо системну роботу над реформуванням податкової», – наголосив Голова ДПС.
Більше 28 тисяч платників цьогоріч завдяки сервісу «Е-повідомлення» скерували помилкову сплату податків на правильні реквізити
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
У 2025 році вже понад 28 тис. платників податків в Електронному кабінеті отримали повідомлення про помилкову сплату податків через сервіс «Е-повідомлення» та скерували сплату на правильні реквізити.
Сервіс ДПС «Е-повідомлення», який запрацював наприкінці минулого року, оперативно інформує платника про помилкову сплату податків та єдиного внеску.
Він допомагає швидко виправити допущені при сплаті помилки в реквізитах платіжної інструкції та уникнути нарахування штрафних (фінансових) санкцій та пені.
Як це працює
Якщо платник випадково здійснив платіж не за тими реквізитами, на наступний банківський день він отримує у приватній частині Електронного кабінету електронне інформаційне повідомлення з реквізитами такої платіжної інструкції.
Це повідомлення знаходиться у розділі «Вхідні/вихідні документи»/«Вхідні»/«Повідомлення».
Одночасно в Електронному кабінеті стає доступна електронна форма Заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені (форма J/F1302002) для направлення до територіального органу ДПС, в якому обліковується помилкова сплата податків.
Якщо ж помилково сплачений єдиний внесок, заяву потрібно подати в паперовому вигляді згідно з додатком № 1 до наказу Міністерства фінансів України від 23.07.2021 № 417.
Інформація розміщена на вебпорталі ДПС України за посиланням
https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/884367.html
Нові форми податкової декларації платника єдиного
податку доступні в Електронному кабінеті
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що ДПС України на вебпорталі за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/884266.html повідомила.
1 квітня – початок звітування для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (податковий період – квартал). В електронному вигляді звітують вже понад 1,5 млн платників податків – спрощенців.
Податкові декларації платників єдиного податку для бізнесу (ідентифікатори форм F0103407, J/F0103309) за новими формами доступні в Електронному кабінеті платника податків.
Звертаємо увагу, що нові форми декларації містять розділ щодо визначення податкових зобов’язань по військовому збору. Просимо платників бути уважними при подачі звітності.
Податкову декларацію платника єдиного податку 1-3 груп підприємці можуть подати через Електронний кабінет та мобільний застосунок «Моя податкова», який розміщено на цифрових платформах AppStore або GooglePlay.
Презентаційні матеріали щодо подання декларації через мобільний застосунок доступні за покликанням: https://tax.gov.ua/mobilniy-zastosunok-moya-podatkova/prezentatsiyni-materiali/879290.html
Податкові декларації платників єдиного податку впроваджені наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2025 № 57 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578» (зі змінами).
Надходження від платників Дніпропетровщини до бюджетів усіх рівнів
та державних цільових фондів зросли на понад 28 відсотків
Збір платежів до бюджетів усіх рівнів (без урахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) від платників Дніпропетровщини у січні – березні 2025 року склав 27 146,2 млн грн, що на 5 958,8 млн грн, або на 28,1 відс., більше ніж за підсумками відповідного періоду 2024 року.
До державного бюджету у першому кварталі 2025 року від платників надійшло 16 443,9 млн гривень. Це на 4 472,3 млн грн, або на 37,4 відс., більше ніж у минулорічному аналогічному періоді.
Місцеві бюджети Дніпропетровської області протягом січня – березня поточного року отримали 10 702,3 млн гривень. Надходження виросли порівняно з січнем – березнем 2024 року на 1 486,5 млн гривень. Темп росту – 116,1 відсотки.
Державні цільові фонди упродовж січня – березня 2025 року платники Дніпропетровщини поповнили єдиним внеском на 10 142,5 млн гривень. У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшились на 2 229,3 млн грн, або на 28,2 відсотків.
Про це повідомила в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Теодозія Чернецька.
Керівник обласного податкового відомства подякувала платникам за роботу і сумлінне виконання податкових обов’язків.
В яких випадках виникає право податкової застави?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Право податкової застави виникає:
- у разі несплати у строки, встановлені Податковим кодексом України (далі – ПКУ), суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, – з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
- у разі несплати у строки, встановлені ПКУ, суми грошового зобов’язання, самостійно визначеної контролюючим органом, – з дня виникнення податкового боргу;
- у випадку, визначеному в п. 100.11 ст. 100 ПКУ, – з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань.
Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
До уваги ФОПів, інформація щодо яких внесена
до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу на таке.
Якщо станом на перше число поточного місяця інформація щодо фізичної особи – підприємця (ФОП) внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, то у платника виникає обов’язок зі сплати авансових внесків з податку на доходи фізичних осіб щомісяця, не пізніше 20 числа поточного місяця, за кожне місце роздрібної торгівлі пальним:
а) у розмірі 60 тис. грн за кожне місце, крім випадків, передбачених підпунктам «б» і «в» п.п. 177.5.1 прим. 1 п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України;
б) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація виключно скрапленого газу, – в розмірі 30 тис. грн за кожне місце;
в) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15° C, у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального становить 50 і більше відсотків, – у розмірі 45 тис. грн за кожне місце.
У разі якщо сума авансового внеску з податку, попередньо сплачена протягом звітного податкового року відповідно до п.п. 177.5.1 прим. 1 п. 177.5 ст. 177 ПКУ, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб за такий звітний податковий рік, сума такого перевищення не підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку.
Сума сплачених авансових внесків з податку відповідно до п.п. 177.5.1 прим. 1 п. 177.5 ст. 177 ПКУ не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання, не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів) та на неї не поширюються положення ст. 43 ПКУ.
Чи необхідно фізичній особі, яка надає в оренду особисте майно,
реєструватись ФОП?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Нормами ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності.
Оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) здійснюється відповідно до п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) .
Згідно з п.п. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170 ПКУ якщо орендар є фізичною особою, яка не є самозайнятою особою, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку – орендодавець.
Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 ПКУ без реєстрації орендодавця фізичною особою – підприємцем.
Такий платник за результатами звітного податкового року зобов’язаний до 1 травня року, що настає за звітним, подати до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку, податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій задекларувати суму отриманого доходу та визначити податкові зобов’язання з ПДФО та військового збору.
Щодо сплати військового збору ФОПами –
платники єдиного податку першої та другої груп за певних умов
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що згідно з положеннями п.п. 1.12 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, зокрема, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
Дати початку та завершення активних бойових дій, виникнення та припинення можливості бойових дій або початку та завершення тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі – Перелік територій), затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376.
При цьому, право не сплачувати військовий збір, надане платникам єдиного податку першої та другої груп п.п. 1.12 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, не розповсюджується на новостворених фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої та другої груп, які зареєструвалися на території бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України вже після дати початку бойових дій або тимчасової окупації, визначених Переліком територій.
Порядок заповнення Повідомлення за ф. № 20-ОПП у разі подання інформації про тимчасові торгівельні споруди, у яких відсутній реєстраційний номер
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (далі – Повідомлення № 20-ОПП), заповнюється з дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Додаток до Повідомлення № 20-ОПП), що містить опис даних, які зазначаються у відповідних графах цієї заяви.
У графах 6 та 7 зазначаються – код територіальної громади, назва населеного пункту/району у місті відповідно до даних Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 № 290 (із змінами) (далі – КАТОТТГ).
Для зручності заповнення граф 6 та 7 в електронній формі, використовується довідник, що базується на даних КАТОТТГ. Обрання заявником відповідного коду територіальної громади для графи 6 передбачає автоматичну прив’язку значення назви населеного пункту/району у місті до цього коду для графи 7.
У графі 8 обирається один із запропонованих типів вулиць (вулиця / бульвар / площа / проспект / провулок / проїзд / узвіз тощо).
Графа 9 заповнюється з використанням довідника вулиць, який є еталонним, і формується ДПС на підставі даних щодо назв вулиць відповідних населених пунктів, які надходять до ДПС від місцевих органів влади.
Якщо в адресних даних щодо місцезнаходження тимчасової споруди (ТС), кіоска, павільйона тощо не визначені тип та/або назва вулиці, у такому разі дані про місцезнаходження ТС, кіоска, павільйона тощо вносяться у графу 7.1.
Відсутність фактичних даних для ТС, кіоска, павільйона тощо, стосовно якого подається Повідомлення № 20-ОПП, щодо даних, які вказуються у графах 10 – 13, не потребує їх заповнення.
У графах 14 та 15 зазначається відповідний стан ТС, кіоска, павільйона тощо (експлуатується, орендується, здається в оренду тощо), вид права на ТС, кіоск, павільйон тощо (право власності, володіння, користування, постійного користування, господарського відання тощо).
При цьому у графі 15 зазначається той вид права на об’єкт, що визначений правовстановлювальним документом, у графі 14 зазначається фактичний стан ТС, кіоска, павільйона тощо на момент заповнення Повідомлення № 20-ОПП.
На підставі проставленої відповідної позначки в графі 16 здійснюється взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта оподаткування.
Графа 17 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування» – не заповнюється.
Чи можна отримати КЕП, що зберігається
у «Хмарному сховищі» КНЕДП ДПС?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Для отримання кваліфікованого електронного підпису (КЕП), що зберігається у «Хмарному сховищі» Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України (КНЕДП ДПС) необхідно звернутись до одного з представництв КНЕДП ДПС.
Ознайомитись з переліком документів, необхідних для реєстрації, та представництвами КНЕДП ДПС можна на вебсайті КНЕДП ДПС (https://ca.tax.gov.ua/etrusted-services та https://ca.tax.gov.ua/contacts відповідно).
За якими кодами класифікації доходів бюджету сплачується військовий збір?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію» із змінами та доповненнями військовий збір сплачується (перераховується) платниками за кодами класифікації доходів бюджету:
11011000 – «Військовий збір (крім військового збору, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), фізичними особами – підприємцями та юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування)» (для податкових агентів);
11011600 – Військовий збір, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ» (для податкових агентів).
Відповідно до п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ ставка військового збору становить для для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань – 1,5 відс. з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до п.п. 1.7 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ);
11011700 – «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами – підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування» (для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку І, ІІ, ІІІ та ІV груп);
11011800 – «Військовий збір, що підлягає сплаті юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група)»;
11011001 – «Військовий збір (крім військового збору, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, фізичними особами – підприємцями та юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування), що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.
Деклараційна кампанія 2025
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що триває Деклараційна кампанія 2025.
Звертаємо увагу, якщо фізична особа отримала у 2024 році дохід, що підлягає оподаткуванню, від особи, яка не є податковим агентом, то такій фізичній особі необхідно до 01 травня 2025 року подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи!