Руслан Кравченко: ДПС на практиці доводить конструктивність співпраці з громадами
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що ДПС України на вебпорталі за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/895368.html повідомила.
Закарпаття стало десятим регіоном, який Голова ДПС Руслан Кравченко відвідав разом з командою ДПС. Понад 30 представників місцевого бізнесу – від малого та великого мали змогу поспілкуватися з керівництвом ДПС під час зустрічі за участі начальника Закарпатської ОВА Мирослава Білецького та народного депутата Марʼяна Заблоцького.
Обговорили широкий перелік питань: блокування податкових накладних, адміністрування майнових податків, оподаткування продажів на онлайн-платформах.
Як відзначив Голова ДПС, питання, яке все частіше порушують в регіонах – можливість передачі функцій адміністрування майнових податків (нерухомість, земля) громадам.
«Тут моя позиція незмінна. Як колишній очільник Київщини знаю, що проблема не в механізмах, а в бажанні працювати. ДПС – прихильник конструктивної співпраці з громадами, і на практиці це доводимо. Громади за сприяння ДПС мають зробити реальну інвентаризацію місцевих ресурсів: нерухомість, земля, договори. Саме це сприятиме надходженням до місцевих бюджетів. І саме такий алгоритм є ефективною роботою», – підкреслив Руслан Кравченко.
Ще одне актуальне питання – вдосконалення процесу ліцензування для пивоварів, які виробляють пиво у малих обсягах і хочуть перейти зі звичайної ліцензії на статус малого виробника. Зокрема, йдеться про строки отримання ліцензії, перелік документів та вимоги до матеріально-технічної бази таких виробників.
Як відзначив Руслан Кравченко, в ДПС вже створена робоча група для вирішення проблемних питань малих виробництв спиртових дистилятів, виноробної продукції та пива.
«Найближчим часом на засіданні групи за участі народних депутатів обговоримо всі питання та напрацюємо пропозиції щодо внесення змін до Закону України № 3817, що регулює виробництво та обіг підакцизних товарів в Україні, та інших можливих шляхів врегулювання», – акцентував Голова ДПС.
Він також висловив зауваження до результатів роботи ГУ ДПС в Закарпатті по низці напрямів. Виправити ситуацію територіальне управління має до 1 червня.
Динаміка розрахунків через реєстратори у квітні:
більше на 2 млн чеків та майже на третину вищі виторги за добу, ніж торік
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
У квітні 2025 року спостерігається стабільне зростання рівня фіскалізації. 28,3 млн чеків за добу – їх середньодобова кількість, порівняно з квітнем 2024 року, збільшилася на 2,1 млн.
Від березня 2025 року приріст кількості чеків склав 700 тис. за добу.
Збільшилась і середньодобова сума виторгів, здійснених з використанням реєстраторів розрахункових операцій. Цьогоріч у квітні вона склала 14,8 млрд грн, що на 29 % більше за показники квітня 2024 року (11,5 млрд грн).
Такі дані свідчать про зростання економічної активності. Це результат постійної уваги податкових органів до фіскалізації розрахунків та відповідального ставлення бізнесу до податкових зобов'язань, що сприяють підвищенню рівня податкової дисципліни та розвитку економіки.
Інформація розміщена на вебпорталі ДПС України за посиланням
https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/895206.html
Прозорий діалог податківців Дніпропетровщини з бізнесом про критерії ризиковості та розблокування податкових накладних
Надати професійну підтримку, уникнути ризиків та забезпечити стабільну роботу бізнесу – консультаційний центр з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) продовжує забезпечувати ефективний діалог між податківцями та бізнесом і допомагає оперативно вирішувати нагальні питання.
Під головуванням заступника начальника ГУ ДПС Максима Яіцького відбулася зустріч з суб’єктом господарювання (СГ), який здійснює постачання послуг оренди спеціалізованої техніки (бульдозер, віброкаток, екскаватор, навантажувач). Платника податків віднесено до переліку ризикових через те, що він здійснював придбання товарiв, не пов'язаних зі своєю господарською діяльністю, та реалізовував товари/послуги, яких не виробляв.
Фахівці ГУ ДПС детально ознайомили підприємство з нормами законодавства, які регулюють питання відповідності чи невідповідності платника податку критеріям ризиковості. Розповіли, які фактори можуть призводити до віднесення платника до ризикової категорії та як це впливає на реєстрацію податкових накладних.
Платнику податку детально роз’яснили основні вимоги щодо правильності та необхідності формування пакету документів, які подаються з Повідомленням про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості.
Окрему увагу приділили аналізу діяльності СГ на основі інформаційних даних, наявних у ГУ ДПС. За результатами цього аналізу податківці надали фахову допомогу та конкретні рекомендації щодо дій, які допоможуть підприємству вийти з категорії ризикових.
Ініціатор зустрічі отримав вичерпні відповіді на свої запитання та практичні поради щодо подальших кроків для забезпечення безперебійної реєстрації податкових накладних.
Консультаційний центр ГУ ДПС працює для всіх. Звертайтеся за номерами «гарячих ліній»: (056) 374 31 09; (098) 227 87 66; (066) 982 19 13.
Подібні зустрічі є ефективним інструментом для підтримки бізнесу та підвищення довіри до податкової служби. Вони дозволяють інформувати платників податків про актуальні вимоги законодавства та роз’яснювати складні питання, індивідуально аналізувати діяльність підприємства і надавати практичні рекомендації, а також запобігати порушенням. Завдяки такій інформаційно-консультаційній роботі зміцнюються партнерські відносини між ГУ ДПС та бізнес-спільнотою, що сприяє прозорості економіки.
Військовий збір: понад 2,6 млрд грн надійшло до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини
У січні – квітні 2025 року до загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровщини надійшло понад 2,6 млрд грн військового збору. Це на понад 1,9 млрд грн більше ніж у минулорічному відповідному періоді, темп росту складає 369,5 відсотків. Про це повідомила начальник Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Теодозія Чернецька.
Очільниця податкової служби регіону висловила вдячність платникам за відповідальність і сумлінну сплату податків та зборів.
«Своєчасна сплата військового збору – це важливий ресурс для допомоги Збройним Силам України і значний внесок в оборону нашої держави», – підкреслила Теодозія Чернецька.
Нагадуємо, що з 01.01.2025 військовий збір сплачують усі категорії платників податків.
Так, зокрема, ФОПи – платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп сплачують військовий збір за ставкою 10 відс. від мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня звітного року (у 2025 році розмір щомісячного авансового внеску – 800 грн); платники єдиного податку третьої групи (крім е-резидентів) – за ставкою 1 відс. від отриманого доходу щоквартально; для ФОПів на загальній системі оподаткування ставка військового збору складає 5 відс. від чистого річного оподатковуваного доходу.
За видобування природного газу місцеві бюджети Дніпропетровщини
отримали від платників понад 4,2 млн грн рентної плати
Упродовж чотирьох місяців поточного року платники Дніпропетровської області за видобування природного газу спрямували до місцевих бюджетів понад 4,2 млн гривень.
Повідомляємо, що 20.05.2025 – останній день сплати за І квартал 2025 року, зокрема рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин без рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводної сировини.
Нагадуємо, що реквізити рахунків для сплати податків, зборів, єдиного внеску та інших платежів до бюджету розміщені в Центрах обслуговування платників, на офіційному вебпорталі відповідного територіального органу ДПС або на вебпорталі ДПС за посиланням: Головна/Рахунки для сплати платежів (https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv/).
Понад 15,5 млн грн збору за місця для паркування транспортних засобів спрямували платники до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
Протягом січня – квітня 2025 року місцеві бюджети Дніпропетровської області отримали від платників збору за місця для паркування транспортних засобів понад 15,5 млн гривень. Це на понад 1,5 млн грн, або на 11,2 відс. більше ніж у січні – квітні минулого року.
Звертаємо увагу, що сума збору за місця для паркування транспортних засобів, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання податкової декларації.
Якщо граничний строк сплати податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов’язання вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Визначення граничного терміну сплати єдиного внеску
за себе ФОПами – платниками єдиного податку
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), зазначені у п. 4 частини 1 ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464), зокрема ФОПи – платники єдиного податку (крім електронних резидентів (е-резидентів)) зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини 8 ст. 9 Закону № 2464).
Пунктом 6 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, із змінами та доповненнями встановлено, якщо останній день строків сплати єдиного внеску припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним, святковим або неробочим днем.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Таким чином, граничний термін сплати єдиного внеску за себе ФОПами – платниками єдиного податку (крім електронних резидентів (е-резидентів)) – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
При цьому, якщо останній день строків сплати єдиного внеску припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним, святковим або неробочим днем.
За яким валютним (обмінним) курсом НБУ визначається вартість товарів
при складанні податкової накладної у разі експорту товарів?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
При експорті товарів датою виникнення податкового зобов’язання з ПДВ є дата оформлення митної декларації, яка відображає завершення процедури митного оформлення експортної операції, яка визначається за фактом проставлення посадовою особою митного органу на всіх аркушах такої декларації відбитку особистої номерної печатки, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, а в разі електронного декларування – за наявності внесеної до неї посадовою особою митного органу, яка завершила митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відмітки про завершення митного оформлення з використанням електронного підпису чи печатки, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа та перетвореної у візуальну форму.
На дату виникнення податкового зобов’язання платник ПДВ – експортер складає податкову накладну з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземних валют, який встановлено Національним банком України у попередній робочий день.
При цьому, тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України, оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених п. 97 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу України.
Чи мають право ФОП – платники єдиного податку на автоматичне зарахування військового збору, сплаченого за себе у 2024 році, в рахунок майбутніх платежів за 2025 рік?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що відповідно до п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платниками військового збору є, зокрема:
► фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої, другої та четвертої групи (п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ);
► платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів) (п.п. 3 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Військовий збір для платників збору, зазначених у підпунктах 2 та 3 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення», встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан (абзац п’ятий п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Абзацом першим п.п. 1.11 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що платники військового збору, зазначені у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для платників військового збору, зазначених у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, здійснюється контролюючими органами.
Платники військового збору, зазначені, зокрема, у п.п. 2 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення», відображають нараховані суми військового збору (в тому числі щомісячні авансові внески військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку (абзац третій п.п. 1.11 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Згідно з абзацом другим п.п. 1.11 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ платники військового збору, зазначені у п.п. 3 п.п. 1.1 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал.
Підпунктом 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПКУ встановлено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому ПКУ.
Враховуючи зазначене, ФОПи – платники єдиного податку, які у 2024 році сплатили військовий збір, мають право на автоматичне зарахування коштів в рахунок майбутніх платежів за 2025 рік з подальшим відображенням нарахованих сум у складі податкової декларації платника єдиного податку за звітні (податкові) періоди 2025 року.
Особливості заповнення ф. № 1ДР або ф. № 5ДР фізичною особою,
яка постійно проживає за кордоном
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Відповідно до п. 63.5 ст. 63 Податкового кодексу України всі фізичні особи – платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – ДРФО) у порядку, визначеному ПКУ.
Порядок реєстрації фізичних осіб у ДРФО та форми документів, пов’язаних із реєстрацією фізичних осіб у ДРФО, визначені Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822, зі змінами і доповненнями (далі – Положення № 822).
Згідно з п. 1 розд. VII Положення № 822 фізична особа незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), яка не включена до ДРФО, зобов’язана особисто або через представника подати до відповідного контролюючого органу облікову картку фізичної особи – платника податків за формою № 1ДР (далі – Облікова картка за ф. № 1ДР) (додаток 2 до Положення № 822), яка є водночас заявою для реєстрації у ДРФО, та пред’явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання (за наявності), громадянство).
Пунктом 1 розд. IІІ Положення № 822 визначено, що для проведення реєстрації, внесення змін, отримання картки платника податків або відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (далі – ДРФО) використовуються дані документа, що посвідчує особу, зокрема, для громадян України:
- паспорт громадянина України;
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання (для громадян України, які виїжджають за кордон на постійне проживання чи постійно проживають за кордоном);
- тимчасове посвідчення громадянина України.
Таким чином, громадянин України, який виїхав за кордон на постійне місце проживання в Обліковій картці за ф. № 1ДР та заяві про внесення змін до ДРФО за формою № 5ДР використовує дані паспорта громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про оформлення документів для виїзду громадян України за кордон на постійне проживання та у рядку «Задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) особи» вказує адресу місця проживання у країні постійного проживання (перебування) за кордоном.
Який термін подання платниками єдиного податку третьої групи податкової декларації та який строк сплати податку (крім е-резидентів)?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Згідно з абзацом першим п. 296.3 ст. 296 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку (податкова декларація) у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).
При цьому, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ст. 49 ПКУ).
Платники єдиного податку третьої групи (крім електронних резидентів (е-резидентів)) сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.3 ст. 295 ПКУ).
Якщо граничний строк сплати податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов’язання вважається операційний день, що настає за вихідним або святковим днем (абзац тринадцятий п. 57.1 ст. 57 ПКУ).
Сплата єдиного податку платниками третьої групи (крім електронних резидентів (е-резидентів)) здійснюється за місцем податкової адреси (п. 295.4 ст. 295 ПКУ).
Проведення звірки даних фізичними особами – власниками декількох об’єктів житлової/нежитлової нерухомості, розміщених в різних населених пунктах
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до п.п. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:
- об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
- розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
- права на користування пільгою із сплати податку;
- розміру ставки податку;
- нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема, документів на право власності, контролюючий орган за податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Згідно з абзацом другим п.п. 266.7.4 п. 266.7 ст. 266 ПКУ у разі подання платником податку контролюючому органу правовстановлюючих документів на нерухоме майно, відомості про яке відсутні у базі даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом відомостей від органів державної реєстрації прав на нерухоме майно про перехід права власності на об’єкт оподаткування.
Крім того, фізичні особи, з використанням кваліфікованого електронного підпису, мають можливість переглянути сформовані податкові повідомлення-рішення щодо сум нарахованих їм податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в меню «ЕК для громадян»/розділ «Загальна інформація про платника»/вкладка «Повідомлення про обов’язок сплатити суму грошового зобов’язання (ППР)» приватної частини Електронного кабінету, вхід до якого здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через вебпортал ДПС.