ДПІ Шевченківського району ГУ Мін доходів у м. Києві нагадує, що згідно Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), громадяни, які користуються послугами іпотеки можуть скористатися правом на податкову знижку.
Іпотечний житловий кредит - фінансовий кредит, що надається фізичній особі банківською чи іншою фінансовою установою відповідно до закону строком не менш як на п'ять повних календарних років для фінансування витрат, пов’язаних з придбанням квартири (кімнати) чи житлового будинку (його частини) або будівництвом житлового будинку (його частини), що надаються у власність позичальника, з прийняттям кредитором такого житла (землі, що знаходиться під таким житловим будинком, у тому числі присадибної ділянки) у заставу.
Отже, для цілей Закону та для визнання фінансового кредиту іпотечним житловим кредитом необхідне дотримання таких умов: цільове призначення кредиту – придбання (будівництво) житла; строк кредиту – не менше п'яти повних календарних років; житло, що придбається у власність, передається кредитору в заставу.
Обмеження щодо права платників податку на отримання податкового кредиту:
–податковий кредит може бути застосовано виключно резидентом, що має індивідуальний ідентифікаційний номер;
– загальна сума нарахованого податкового кредиту не може перевищувати суми загального річного оподатковуваного доходу у вигляді заробітної плати;
– якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкового кредиту за результатами звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Право на податковий кредит за іпотекою виникає у фізичної особи при одночасному виконанні таких умов: проценти за іпотечним кредитом має бути фактично сплачено, а це означає, що у громадянина є платіжні документи, що підтверджують сплату таких процентів (прибуткові касові ордери, квитанції, інші розрахункові документи). Отже, набувачу житла на умовах іпотечного житлового кредиту, який бажає скористатися правом на податковий кредит за іпотекою, слід потурбуватися про збирання, зберігання та облік документів, які підтверджують сплату ним процентів за іпотекою. Житло (будинок, квартира, кімната) має визначатися як основне місце проживання фізичної особи. Визначення житла як основного місця проживання здійснюється фізичною особою самостійно в річній декларації або заяві, що подається разом з річною декларацією.
Звертаємо увагу! Платники податків, які бажають скористатися правом на податкову знижку за підсумками звітного року, повинні подати річну декларацію до державних податкових інспекції за місцем своєї податкової адреси (місцем постійного або переважного проживання платника податку) про суму свого загального річного оподатковуваного доходу та зазначити в ній підстави, суми та підтверджуючи документи щодо податкового кредиту (договори, платіжні документи тощо). Правом на податкову знижку платники податків можуть скористатися до кінця податкового року, тобто до 31 грудня 2014 року.
ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів м. Києві