Вітчизняна ділова спільнота та економісти звернулися з відкритими листами до Президента України, прем’єр-міністра та голови Верховної Ради України з пропозицією створити та якнайшвидше почати реалізацію Програми адаптації української економіки до умов вільної торгівлі з ЄС. Ці пропозиції підприємці та експерти обговорили під час Економічної ради громадських організацій, галузевих асоціацій, організацій роботодавців України, яка відбулася днями в УСПП.
Учасники ради вітають підписання економічної частини Угоди з Європейським союзом та покладають на це великі сподівання. На їхню думку, підписання Угоди відкриє доступ України до одного з найбільших споживчих ринків світу, сприятиме вдосконаленню вітчизняного законодавства у відповідності до високих європейських норм, стимулюватиме здорову конкуренцію, матиме позитивний вплив на бізнес-середовище і дасть потужний поштовх для розвитку малого та середнього бізнесу. Одна з найбільших переваг цієї співпраці – можливості покращення інвестиційного клімату. Україна нині вкрай потребує інвестицій для здійснення заходів з модернізації, адже у порівнянні з минулим роком їх обсяг у 2014 році зменшився на близько 60%.
Однак, окрім переваг від підписання економічної складової Угоди про асоціацію та ЗВТ, вітчизняні підприємці зіткнуться із низкою проблем – нерівносильна конкуренція, витрати на модернізацію потужностей та стандартизацію товарів у відповідності до норм ЄС. Наприклад, за приблизними підрахунками, тільки Крюківському вагонобудівному в перші 2-3 роки після підписання Угоди знадобиться 40 мільйонів євро, щоб розпочати адаптацію технічних регламентів і модернізувати своє виробництво. А в цілому, за підрахунками УСПП, на виконання угоди про асоціацію з ЄС і адаптацію України до умов асоційованого членства, включаючи економічну складову, знадобиться близько 10 років і 120-150 мільярдів євро.
Ділова спільнота дійшла висновку, що адаптація промислових галузей України до умов роботи з ЄС, наближення українських технічних регламентів до норм європейського союзу необхідна та невідворотна. Однак, без державної підтримки чимало галузей зазнають надмірних втрат. Відтак промисловці пропонують підготувати та реалізувати Національну програму адаптації української економіки до умов вільної торгівлі з ЄС (стандарти, технічні регламенти).
На їхню думку, головними тезами програми мають бути активізація програм імпортозаміщення, локалізація виробництв, формування активного внутрішнього ринку. Зокрема, надважливо – забезпечити кредитування реального сектору економіки за ставками не вище 12-13%.
Ділові кола переконані, що реалізація запропонованих заходів, спільна робота у цьому напрямку представників влади, бізнесу та експертів дозволять мінімізувати втрати від злиття ослабленої української економіки з потужними закордонними ринками та дасть змогу сповна використати переваги такої співпраці.
e-finance.com.ua