Операції платника податку, які передбачають безоплатну передачу невиробничих основних засобів іншим особам (у тому числі благодійним організаціям за своєю суттю є операціями з відчуження основних засобів та підлягають відображенню у податковому обліку згідно чинних положень Податкового кодексу України та відповідному оподаткуванню.
Так, відповідно до підпункту 14.1.31 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) відчуження майна – це будь-які дії платника податків, унаслідок вчинення яких такий платник податків у порядку, передбаченому законом, втрачає право власності на майно, що належить такому платнику податків, або право користування, зокрема природними ресурсами, що у визначеному законодавством порядку надані йому в користування.
Згідно з пунктом 144.3 статті 144 ПКУ термін «невиробничі основні засоби» означає необоротні матеріальні активи, які не використовуються в господарській діяльності платника податку. Витрати на придбання/самостійне виготовлення та ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування.
У разі продажу або іншому відчуженні невиробничих основних засобів сума перевищення доходів від продажу або іншого відчуження над первісною вартістю придбання невиробничих основних засобів та витрат на ремонт, що здійснюються для підтримання об’єкта в робочому стані, включається до доходів платника податку, а сума перевищення первісної вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку (абзац 2 пункту 146.13 статті 146 ПКУ).
Відповідно до підпункту 146.14 статті 146 ПКУ дохід від продажу або іншого відчуження об’єкта основних засобів, в тому числі невиробничого об’єкта основних засобів, для цілей застосування ст. 146 ПКУ визначається згідно з договором про продаж або інше відчуження об’єкта основних засобів та нематеріальних активів, але не нижче звичайної ціни такого об’єкта (активу).
Згідно з підпунктом 135.5.11 пункту 135.5 статті 135 ПКУ доходи, визначені відповідно до статті 146 ПКУ, включаються до складу інших доходів, які на підставі пункту 137.16 статті 137 ПКУ враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування за датою їх виникнення згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, якщо інше не передбачено нормами Розділу ІІІ ПКУ.
Витрати, визначені відповідно до статті 146 ПКУ, що не включені до собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг згідно зі статтею 138 ПКУ, включаються до складу інших витрат, які на підставі пункту 138.5 статті 138 ПКУ визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені, згідно з правилами ведення бухгалтерського обліку (пункт 138.12 статті 138 ПКУ).
Отже, з урахуванням викладеного, оскільки операції з безоплатної передачі невиробничих основних засобів іншим особам (у тому числі неприбутковим організаціям та установам) за своєю суттю є операціями з відчуження основних засобів, такі операції відображаються у податковому обліку відповідно до норм пункту 146.13 статті 146 ПКУ. При цьому дохід від відчуження невиробничих основних засобів визначається з урахуванням звичайних цін на такі об’єкти.
ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів м. Києві
e-finance.com.ua