Київ, 7 серпня 2014 року – Павло Шеремета, Міністр економічного розвитку та торгівлі України, вважає неприйнятним існуючий податковий тиск в Україні та наголошує на необхідності реформування. Про це він заявив під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі коментуючи концепцію податкової реформи, запропоновану вчора урядом України. «Неможливо реформувати економіку, не реформуючи податкову систему, тим більше таку недосконалу, як українська. Ми як держава конкуруємо за бізнес, за інвестиції, за людей. Проте наразі в Україні податкове навантаження на заробітну плату є абсолютно неконкурентним. Ми маємо 55 % податків (ПДФО та ЄСВ), в той час як середній показник в Європі - 36 %. Кожна країна бореться за інвестиції, але для багатьох країн це не так критично, як для нас. Відповідно для того, щоб залучити інвестиції, ми повинні запропонувати кращі умови. Я вважаю, що податкове навантаження на заробітну плату має, як мінімум, відповідати середньому європейському рівню, тому ми пропонуємо суттєве скорочення єдиного соціального внеску на ті суми заробітної плати, що перевищують її мінімальний рівень. Також, пропонується введення прогресивної шкали податку на доходи фізичних осіб, де рівень ставки буде залежати від суми заробітної плати», - заявив Павло Шеремета.
«Крім того, ми плануємо зменшити кількість податків та гармонізувати фінансовий та податковий облік. Підприємства вестимуть облік відповідно до міжнародних стандартів, при цьому будуть запропоновані скориговані норми щодо амортизації, формування резервів та фінансових операцій», - додав він.
Як прокоментував пан Шеремета: «Запропонована реформа не впливатиме на загальний дохід бюджету. При її прорахунку ми не враховували детінізацію, оскільки ми не можемо передбачити, який відсоток підприємств вийде «з тіні». Ми знаємо, що, з одного боку, приблизно половина економіки знаходиться «в тіні», а - з іншого – що половина економіки не вийде «з тіні» відразу, тому реформа прораховувалася виходячи з того, що ефект на доходи буде стабільний. Метою цієї податкової реформи є, в першу чергу, зменшення податкового тиску, зменшення зарплат «в конвертах», що і призведе до детінізації економіки».
Також, наслідком податкової реформи також має стати децентралізація податкової та бюджетної систем та наповнення місцевих бюджетів реальними ресурсами. Як зазначив пан міністр: «Потрібно встановити єдині правила щодо розподілу податків між бюджетами. Вилучень податку на доходи фізичних осіб з місцевого бюджету, як це зараз відбуватися в Києві, не повинно відбуватися».
Щодо строків проведення податкової реформи, то планується до 2 вересня провести обговорення концепції та внести на розгляд парламенту законопроект щодо внесення змін до Податкового кодексу України. Якщо вказаний законопроект було проголосований народними депутатами найближчим часом, то вступ в дію його відбудеться з 1 січня 2015 року.
Водночас, як зауважив Павло Шеремета, «є те, що необхідно робити не чекаючи змін до законодавства, - відновлювати довіру між бізнесом та державою в особі фіскальних органів через зміну їх структури, кількості, процесів, що в них відбуваються і, безумовно, конкретних осіб, які в них працюють».
Ukraine Crisis Media Center
e-finance.com.ua