ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві нагадує, що відповідно до підпункту 1.2 пункту 16 прим 1 підрозділу 10 розд. ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.
Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації (стаття 2 Кодексу законів про працю України).
Підпунктом 14.1.195 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що працівником вважається фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108) заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108 визначено структуру заробітної плати, яка включає основну заробітну плату, додаткову заробітну плату та інші заохочувальні і компенсаційні виплати.
Водночас, відповідно до статей 1 і 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XІІ «Про військовий обов’язок і військову службу» військовослужбовці – це особи, які проходять військову службу, що є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України, пов’язаній із захистом Вітчизни.
Крім того, статтею 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Оскільки сума грошового забезпечення, отриманого військовослужбовцями у зв’язку з виконанням обов’язків несення служби, не є доходами у вигляді заробітної плати, іншими доходами, що нараховуються (виплачуються) у зв’язку з трудовими відносинами, і військовослужбовці не є працівниками відповідно до чинного трудового законодавства, а проходять військову службу, то вказані доходи не є об’єктом оподаткування військовим збором.
З цим роз’ясненням можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 132.02).
ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів м. Києві
e-finance.com.ua