Президент Інституту економічного аналізу та старший науковий співробітник Інституту Катона Андрій Ілларіонов на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа центрі заявив, що причиною поганої економічної ситуації в Україні є високий рівень державних витрат. Якщо влада не докладе зусиль, то країні не уникнути дефолту.
Економічна ситуація в Україні зараз не надто сприятлива і, на жаль, вона лише погіршується. За останній місяць валютні резерви скоротилися майже на 4 млрд. доларів, таким чином, їх обсяг на сьогодні складає трохи більше 12 млрд. доларів. Перед країною постала загроза дефолту. Андрій Ілларінов називає три «якщо» українського дефолту: якщо нинішня економічна політика буде продовжуватися, якщо темпи скорочення резервів будуть такими ж, як за останній місяць, і якщо українська влада терміново не докладе всіх необхідних зусиль для уникнення кризи, то дефолт в Україні стане неминучим.
Що необхідно для уникнення дефолту? Головним джерелом економічних негараздів в Україні є неприпустимий розмір дефіциту державного бюджету. Дефіцит державного бюджету зараз становить близько 10% внутрішнього валового продукту (ВВП). Якщо врахувати позабюджетні субсидії, то він досягає 15% ВВП. Такий обсяг дефіциту бюджету призводить до того, що від 2-х до 3-х млрд. доларів щомісячно йде на фінансування дефіциту держбюджету з валютних резервів. Цю проблему потрібно вирішувати буквально в наступні кілька тижнів.
Влада повинна націлити всі зусилля на вирішення найважливішої проблеми, але це також має стати вирішенням більш довгострокової проблеми – урізання держвидатків. Згідно останніх даних Міжнародного валютного фонду, питома вага державних витрат ВВП України становить 53%. На посткомуністичному просторі немає країн з настільки ж високим рівнем витрат.
Для успішного розвитку і виходу на стадію швидкого економічного зростання, необхідно скоротити державні витрати хоча б до 20% від ВВП, тобто 2/3 нинішніх держвидатків не повинно здійснюватися через державу.
«В Україні колосальні державні витрати, що не відповідають рівню економічного розвитку країни, вони вбивають економічне зростання і економіку», – говорить Андрій Ілларіонов. Один з пунктів держвидатків – це величезні енергетичні субсидії, які становлять майже 10% від ВВП, вони призводять до перевищення витрат енергетичних ресурсів. При їх скороченні, грамотній політиці з видобутку енергетичних ресурсів на території України і при невеликому імпорті, всі потреби можуть бути вирішені. Але для цього потрібно ліквідувати енергетичні субсидії.
Наступним пунктом статті держвидатків є державні закупівлі, що не мають відношення до першочергових потреб держави, їх, як раніше зазначав грузинський економіст Каха Бендукідзе, можна скоротити на 4% ВВП. Ще одним пунктом високих держвидатків є соціальні виплати на рівні 17%, чого немає навіть у країнах з більш високим ВВП. Російський економіст Ілларіонов впевнений, що Україні потрібен глобальний перегляд всіх державних зобов’язань.
За даними досліджень Інституту економічного аналізу оптимальна смуга значень державних витрат для таких країн як Росія і Україна становить між 15% і 19% ВВП. При максимальному наближенні до цього рівня економічний спад в Україні зупиниться і почнеться економічне зростання. Однак якщо темпи скорочення валютних резервів будуть на рівні останнього місяця, то впродовж трьох місяців валютні резерви України будуть вичерпані.
e-finance.com.ua