В Україні настав переламний момент, коли країна обирає між шляхом розвитку і занепадом. Про це під час круглого столу в Українському кризовому медіа-центрі заявив Мікулаш Дзурінда, екс-прем»єр-міністр Словаччин.
«Я певний, що Україна зможе провести реформи, у вас достатньо професіоналів, чудові вчені, багато експертів. Але має бути одна конкретна людина, відповідальна за впровадження реформ,» – впевнений колишній словацький прем’єр.
Саме так, за словами урядовця, відбувалося в Словаччині, що дозволило перетворити країну з «чорної діри Європи», як її називали у 1997 році, на «найактивнішу країну-реформатора» за рейтингом Світового Банку.
Що ж стоїть за економічним дивом? Комбінація трьох речей: гнучкий ринок праці, мотивуюча система оподаткування та боротьба з корупцією. В Словаччині було засилля бюрократії та забагато держслужбовців, тож їх кількість знизили, а зекономлені гроші використали на підвищення якості роботи держслужбовців. «Як ми побороли корупцію? Дуже просто. Ми запровадили норму, за якою будь-які контракти, укладені між розпорядниками бюджетних коштів та комерційними компаніями, набували чинності лише після їхнього оприлюднення. Суспільство має право знати правду».
Однією з ключових реформ Словаччини стала реформа децентралізації, задля якої було змінено кілька сотень законів та нормативних актів. До того ж в уряду було введено посаду уповноваженого з децентралізації (без міністерського портфелю та владних функцій), що пришвидшило реформу.
Саме такий підхід мала би запровадити й Україна, переконаний Юрій Ганущак, експерт Реанімаційного пакету реформ. Проте, на його думку, влада обрала хибний шлях. «Позавчора на уряді проект фіскальної децентралізації було провалено. Чому? Тому, що людей які займалися цим напрямком, в уряді немає. Влада боїться децентралізації, бо це призведе до її диверсифікації. Це смерть для автократичної системи, яка діє в Україні!».
Коментуючи дії чинної влади, експерт Ігор Коліушко скептично оцінив наміри уряду здійснювати реальні реформи. «Програма дій уряду на ¾ не відповідає тому, що записано в Коаліційній угоді. Це означає, що фактично у влади немає наміру проводити реальні реформи».
Натомість представник Президента в Кабінеті Міністрів України Олександр Данилюк пропонує розглядати коаліційну угоду та програму діяльності уряду комплексно, тобто вважати, що коаліційна угода і програма діяльності уряду – це один документ. Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Валерій П’ятницький каже, що коаліційна угода – це не лише певний компроміс, а й певний консенсус.
e-finance.com.ua