Відповідно до вимог підпункту «б» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс), бюджетному відшкодуванню за заявою платника підлягає сума податку на додану вартість (далі – ПДВ), фактично сплачена отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України у частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200.31 статті 200 Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації з ПДВ.
Право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування сум ПДВ (далі – бюджетне відшкодування) мають платники податку, які відповідають одночасно критеріям, визначеним у пункті 200.19 статті 200 Кодексу.
Порядок визначення відповідності платника ПДВ критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ (далі – Порядок) затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1128, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за №1454/26231, з внесеними змінами (далі – наказ №1128), який набрав чинності з 01.01.2015.
Згідно з пунктом 3 Порядку критерії оцінки платника ПДВ, відповідність яким надає такому платнику ПДВ право на отримання бюджетного відшкодування, побудовані на аналізі даних його звітних показників та наявності податкової інформації.
Визначення відповідності платника ПДВ критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності.
Відповідно до пункту 6 Порядку за результатами проведення автоматизованої звірки відповідності даних платника ПДВ критеріям на бюджетне відшкодування Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності формує два переліки платників:
- перелік платників ПДВ, які відповідають критеріям, визначеним у Кодексі, та мають право на автоматичне відшкодування;
- перелік платників ПДВ, які не відповідають критеріям, визначеним у Кодексі, та не мають права на автоматичне відшкодування.
Зазначені переліки не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності доводяться до відома територіальних органів ДФС та використання ними у роботі.
Згідно з пунктом 200.21 статті 200 Кодексу та пунктом 7 Порядку територіальний орган ДФС протягом 17-ти календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомляє платника ПДВ шляхом надсилання/вручення письмового повідомлення про невідповідність платника ПДВ критеріям, визначеним у Кодексі, які дають право на бюджетне відшкодування, з наданням детального пояснення та розрахунків за критеріями, значення яких не дотримано. Форма зазначеного повідомлення затверджена наказом №1128.
Розрахунок сум бюджетного відшкодування та окремі показники, за якими здійснюється відшкодування податку, зазначаються відповідно у додатках 3 та 4 до податкової декларації з ПДВ, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» із змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №13 (починаючи із розрахунку показників за лютий 2015 року).
Відповідність критеріям залишається обставиною, за якою суб’єкт господарювання може отримати бюджетне відшкодування за результатами камеральної перевірки, яка відповідно до абзацу 2 пункту 200.18 статті 200 Кодексу проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової звітності.
При цьому, Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Кодексу) значно розширені дані, на підставі яких проводяться камеральні перевірки податкової звітності з ПДВ. Використовуються не лише показники, зазначені у податкових деклараціях (розрахунках), а і дані системи електронного адміністрування ПДВ, а саме дані:
- органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування ПДВ;
- Єдиного реєстру податкових накладних;
- митних декларацій.
У разі встановлення у деклараціях з ПДВ суми перевищення поточної заявки бюджетного відшкодування з ПДВ над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200.31 статті 200 Кодексу, платнику податку необхідно подати уточнені розрахунки податкових зобов’язань з ПДВ до таких декларацій.
e-finance.com.ua