Днями в ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві проведено черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» за участю начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Світлани Малій. Темою розмови з платниками стали питання адміністрування ПДФО та переваги легальних трудових відносин.
Наводимо найбільш актуальні питання які звучали в ході проведення сеансу:
Питання: Чи підлягає оподаткуванню ПДФО сума, сплачена юридичною особою за користуванням своїм працівником житла, яке орендується та не є власністю працедавця, якщо це передбачено трудовою угодою?
Відповідь: У випадку коли юридична особа орендує нерухомість (житло) для свого працівника, оскільки це передбачено трудовою угодою, і сплачує орендну плату за таку нерухомість орендодавцю, то такий дохід для працівника є додатковим благом та підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. бази оподаткування.
Питання: Якщо громадянин не встиг подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік у визначений строк, які види відповідальності застосовуються?
Відповідь: Вам необхідно в найкоротший термін звернутися до податкової інспекції за місцем реєстрації та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік та сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій Вами податковій декларації до 01.08.2016 року.
В зазначеному випадку застосовуються такі види відповідальності:
- відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання;
- згідно зі ст. 164 прим. 1 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» від 07 грудня 1984 року № 8073-Х неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 грн. до 136 грн.).
В разі неподання декларації та несплати до 01.08.2016 року податкового зобов'язання, окрім зазначеної вище відповідальності будуть проведені перевірки, донараховані податки та застосовані штрафні санкції в розмірі 25.
Питання: Чи має право самотня мати на податкову соціальну пільгу при сплаті податку на доходи фізичних осіб ?
Відповідь: Так, самотня мати має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150% суми пільги, яка визначена п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України - у 2016 році – 1033,5 грн., у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.
Питання: Які пільги передбачені для платників ПДФО?
Відповідь: Порядок сплати податку на доходи фізичних осіб встановлений розділом IV Кодексу.
Нормами зазначеного розділу Кодексу передбачено наступні пільги платникам податку:
- не включення до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу окремих видів доходів, зазначених у статті 165 Кодексу;
- отримання податкової знижки (статті 166 Кодексу);
- отримання податкової соціальної пільги, за умови, що розмір заробітної плати на місяць не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (статті 169 Кодексу).
Питання: Яка зараз ставка єдиного соціального внеску, чи може зниження ставки якось вплинути на підвищення заробітної плати?
Відповідь: З метою зменшення податкового навантаження на фонд оплати праці найманих працівників з квітня 2016 року майже вдвічі знижено єдиний соціальний внесок, який нараховується на заробітну плату (з 41% – до 22%), що суттєво змінює фінансовий стан підприємств, та мало б безпосередньо вплинути на всіх працівників цих підприємств в плані підвищення заробітної плати.
Зменшення єдиного соціального внеску державою вдвічі є сподіванням на відповідний крок від представників бізнесу.
Якщо Ви отримуєте тіньову заробітну плату, то не варто замовчувати про цей факт. Повідомте про факт правопорушення орган ДФС за місцем Вашої реєстрації. Адже, отримуючи заробітну плату в «конвертах» - працівник отримує тимчасове благо, він не може бути захищений у випадку хвороби, виходу на пенсію, а стаж не зараховується.
ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві