Хто є платником податку на нерухомість? Податок на нерухоме майно у складі податку на майно належить до місцевих податків. Платником податку є фізичні особи, у тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежилої нерухомості. Об’єкти житлової нерухомості – це будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду (житлові будинки, прибудови до житлового будинку, квартири, котеджі, кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах, содові та дачні будинки).
Що належить до об’єктів оподаткування? До об’єктів нежитлової нерухомості належать будівлі, приміщення, не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду (готельні, офісні та торговельні будівлі, промислові будівлі та склади, гаражі, господарські (присадибні) будівлі та інші (підпункти 14.1.129 та 14.1.1291 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу)).
Що є базою оподаткування нерухомості та які пільги надаються? Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його часток (пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу). База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:
для квартири/квартир від їх кількості – на 60 м2;
для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 м2;
для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 м2 .
Таке зменшення надається один раз за кожний податковий (звітний) період
(пп. 266.4.1 п. 266.4 ст. 266 Податкового кодексу).
Який порядок сплати податку на нерухоме майно? Податок на нерухоме майно сплачується фізичними особами за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Фізичні особи – платники податків повинні сплачувати податки і збори, встановлені Податковим кодексом, через установи банків та поштові відділення. У разі, якщо зазначені особи проживають у сільській (селищній) місцевості, вони можуть сплачувати податки та збори через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про прийняття податків і зборів, форма якої встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики
(п. 57.5 ст. 57 Податкового кодексу). Форму квитанції про прийняття податків і зборів затверджено наказом № 714.
Які штрафи за несплату податку? У разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, зазначених Податковим кодексом, такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затриманні до 30 календарних дів включно, що настають за останнім днем строку сплати сум грошового зобов’язання, – у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше ніж 30 календарних днів, що настають за останнім днем строку сплати сум грошового зобов’язання, – у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу (ст. 126 Податкового кодексу).
Також при нарахуванні суми податкового зобов’язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов’язаних з проведенням податкових перевірок, розпочинається нарахування пені починаючи з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (пп.. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу). Пеня, визначена цим підпунктом, та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлено, нараховується за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов’язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 % річних облікової ставки Нацбанку України, що діє за кожний такий день.
Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов’язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Для кого діють особливі правила? Оподаткування нерухомості на тимчасово окупованій території та території населених пунктів на лінії зіткнення має певні особливості. Тимчасові заходи підтримки суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення АТО, та осіб, які проживають у зоні проведення АТО або переселилися з неї під час її проведення, визначено законом № 1669. Крім того, п. 38 розділу ХХ Податкового кодексу установлено, що тимчасово, на період проведення АТО, для платників податків, які станом на 14.04.2014 мали місцезнаходження (місце проживання) на тимчасово окупованій території, визначеній такою відповідно до постанови № 254, або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об’єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих територіях, справляння податків та зборів, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Дія цього пункту не поширюється на територію України, визначену тимчасово окупованою відповідно до Закону № 1207 (території АР Крим та м. Севастополя).
ДПІ у Солом’янському районі ГУ ДФС у м. Києві
e-finance.com.ua