Литва не вимагає сплати податків українських підприємців, які переїхали до країни через повномасштабну війну Росії проти України, у разі двох умов. Про це повідомляє AIN.
Литва не вимагає сплати податків українських підприємців, які переїхали до країни через повномасштабну війну Росії проти України, у разі двох умов.
Подробиці
Литва не розглядає українських ФОПів як своїх податкових резидентів, і не вимагає від них реєстрації підприємців у Литві, сплати податку від підприємницької діяльності та подання декларації у разі виконання певних умов:
вони прибули до Литви після 24 лютого 2022 року,
продовжують здійснювати свою діяльність на підставі контрактів, укладених із клієнтами в Україну до прибуття до Литви (тобто важливо, щоб такі особи не укладали у Литві нових контрактів).
При цьому у своєму висновку Литва не посилається на жодні додаткові умови, такі як місце знаходження центру життєвих інтересів, тривалість перебування в Литві (зокрема, до 183 календарних днів або довше) тощо.
Як зазначають фахівці Crowe, така позиція є досить ліберальною. Зазначимо, що Литва — одна з найдружніших країн України, яка надає максимальну допомогу, особливо в політичному ключі.
Місце сплати податків залежить від держави резидентства підприємця. За загальним правилом воно визначається залежно від місця проживання. Якщо підприємець перебуває на території зарубіжної держави якийсь час, жодних проблем не виникає.
Але через російську агресію багато українських підприємців були змушені виїхати з рідних міст — і відтоді вже понад пів року проживають на території інших країн.
Тому може виникнути ситуація, коли і Україна, і країна, де тимчасово проживає підприємець, вважає його своїм резидентом. Україна — тому, що він зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності в Україні, а країна проживання — тому, що він постійно перебуває на її території.
У такому разі може виникнути суперечка щодо податкового резидентства такої особи, і ФОП може опинитися в ситуації, коли вона змушена сплачувати подвійні податки — і в Україні, і в країні тимчасового перебування.
Щоб уникнути подвійного оподаткування, українські юристи за підтримки Міністерства цифрової трансформації працюють із кожною окремою країною, яка приймає біженців з України, щодо роз'яснення податкового статусу українських підприємців.
Мирончук Роман
Інф. minfin.com.ua
e-finance.com.ua